Podle webu Swissinfo je Kaloti a její závod MTM ve světě drahých kovů synonymem pro tzv. špinavé zlato, protože byly zapleteny do obvinění z praní špinavých peněz z drog a z obchodu se zlatem z konfliktních zón v Súdánu.
V důvěrném sdělení švýcarských úřadů, které získaly veřejnoprávní televize RTS a noviny NZZ am Sonntag, Centrální úřad pro kontrolu drahých kovů varoval vedení Valcambi před jeho rizikovými praktikami. „Valcambi se však rozhodla pokračovat ve svých obchodních vztazích s MTM i přes velmi významná rizika spojená s původem zlata,“ uvedl list.
Navzdory varování kontrolní úřad Valcambi nepotrestal, protože švýcarské právo to nevyžaduje. Federální ministerstvo financí, které na úřad dohlíží vysvětlilo, že „skutečnost, že existuje nebo existoval potenciálně citlivý obchodní vztah, nepředstavuje důkaz trestného činu“.
PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy
Pro Oliviera Müllera, bývalého ředitele zlaté rafinerie, dokument nenechává žádný prostor pro pochybnosti: „Valcambi překročila červenou linii, kterou by se jiné švýcarské rafinerie překročit neodvážily. Celý dodavatelský řetězec Kaloti je neprůhledný. Jde o obrovské reputační riziko, které by mohlo poškodit image ostatních hráčů na švýcarském trhu.“
V sázce je hodně, protože Švýcarsko je globálním centrem obchodu se zlatem. Podle některých odhadů zemí prochází 60 až 70 procent světového zlata. Tento úspěch lze přičíst know-how švýcarských rafinerií, absenci DPH na zlato a místnímu právnímu rámci. Má však své stíny.
„Valcambi podstupuje obrovské riziko a nesplňuje požadavky OECD. Kaloti dovezla zlato ze súdánské centrální banky, z nichž část podle expertů OSN pochází z konfliktních zón. Kaloti byla také zapletena do případů praní špinavých peněz,“ tvrdí Marc Ummel z nevládní organizace Swissaid na stránkách nezávislého webu Swissinfo.
PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?
Ummel na kameru dodává: „Někdo by se mohl divit, proč společnost dovážela zlato z Dubaje, které již bylo rafinováno na 99,5% čistotu, a pak ho znovu tavila. Hlavním důvodem je, že zlato z Dubaje nebylo certifikováno London Bullion Market Association (LBMA).
Jde o mezinárodní průmyslový standard, který je nezbytný pro prodej zlata velkým bankám nebo hodinářům. Tím, že dubajské zlato projde švýcarskou rafinérií, náhle získá certifikaci LBMA a jeho hodnota stoupne.“
Certifikátor LBMA na dotaz televize RTS písemně odpověděl: „Pozorně sledujeme společnosti, které certifikujeme a které mají obchodní vztahy v oblastech označených jako rizikové. V současné době není problém s nákupem zlata ze Spojených arabských emirátů, pokud je získáváno zodpovědně.“ Mimo záznam však certifikační pracovník požádal RTS, aby se podělila o jakákoli zjištění z vyšetřování.
PSALI JSME: Emiráty plánují útok na Švýcarsko
Valcambi nevládní organizaci Swissaid zažalovala a do výroku soudu se odmítá k věci vyjadřovat. Poslední slova generálního ředitele Michaela Mesarice, když reagoval na kritiku Swissaidu v deníku Le Temps v říjnu 2020 byla:
„Dodržujeme všechna pravidla a jdeme ještě dál když žádáme prodejce, aby podepsali prohlášení o shodě. Provádíme všechny nezbytné kontroly, abychom zajistili, že podezřelé zlato nevstoupí do hodnotového řetězce Valcambi.“
Podle švýcarské televize rafinerie drahých kovů Valcambi v dovozu zlata z rafinerie vlastněné Kaloti pokračuje. Jak jinak vysvětlit, že dle švýcarských federálních statistik celkový dovoz zlata z Dubaje do Švýcarska v posledních letech neklesl. Údaje ukazují, že do Švýcarska z Dubaje každý rok stále přichází 120 až 150 tun zlata v hodnotě několika miliard švýcarských franků, píše Swissinfo, který si ročně přečte 62 milionů lidí.
PSALI JSME: Švýcarská zlatá licoměrnost
(rek)