Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato přeskočilo 2 300 dolarů a experti říkají, že tím to nekončí

V březnu zdražila unce zlata v přepočtu na českou měnu o pět a půl tisíce korun. Předtím se muselo na stejný zisk zlata čekat tři roky. Už jen spatřit cenu 2 300 dolarů za unci v červených číslech je skutečná rarita, nicméně se ukázalo, že i březnový nákup unce zlata za padesát tisíc korun byl už čtvrtého dubna ziskový.

Víru ve zlato podpořily i výroky dvou bankéřů americké centrální banky, kteří si myslí, že by bylo rozumné v letošním roce snížit úrokové sazby třikrát. Ilustrační foto: iStock

Názory komentátorů, proč to tak je, se však diametrálně liší. Například Robin Bhar, nezávislý konzultant v oblasti drahých kovů, pro Financial Times uvedl: „Síla plodí sílu. Zdá se, že zlato je v rukou spekulantů, kteří ho hromadí a chtějí, aby se posunulo ještě výš.“

Alexander Zumpfe ze švýcarské rafinerie drahých kovů Heraeus dodává: „Zdá se, jako by zlato proměňovalo jakýkoli vývoj trhu ve zvýšení ceny.“ Analytici také uvedli, že izraelský úder na íránský konzulát v Sýrii zlato ještě vyleštily.

PSALI JSME: Cena zlata explodovala

Podle expertů agentury Reuters cena vyskočila na rekordní úroveň poté, co předseda Fedu (centrální banky USA, pozn. aut.) Jerome Powell v parafrázi naznačil, že „hrboly na cestě nemění celkový růžový obraz“.

Powellův opatrný přístup ale nedělá zlatým býkům starosti, protože do obchodu se zapojuje víc „turistů“, čímž Tai Wong, nezávislý obchodník s kovy se sídlem v New Yorku, myslel investory, kteří se zlatem běžně nezabývají.

Víru ve zlato podpořily i výroky dvou bankéřů Fedu, kteří si myslí, že by bylo rozumné v letošním roce snížit úrokové sazby třikrát. I když to nebude v květnu, stále skoro dvě třetiny trhu to očekávají v červnu. A to se podle webu elektronické burzy Nasdaq síla zlata teprve ukáže.

PSALI JSME: Zlatá plachetnice pluje proti větru a nikdo neví proč

Obchodník se zlatem Chris Blasi při otázce, jak vysoko by zlato ještě mohlo stoupnout, odpověděl, že drahý kov ve zbytku třetího desetiletí ukáže takové výnosy, na jaké by mnoho lidí v komunitě investorů do drahých kovů normálně čekalo přes deset let.

Investing.com ale tvrdí, že žlutý kov těžil jen z oslabení dolaru kvůli nejistotě ohledně snížení úrokových sazeb v USA i zvýšené poptávce po bezpečných přístavech. Proto spotové zlato vzrostlo na rekordní maximum 2 302,58 dolaru, zatímco zaplacené opce na zlato s odběrem v červnu dosáhly rekordní ceny 2 322,25 dolaru za unci.

PSALI JSME: Na apríla padl další rekord ceny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato