Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato láme rekordy a mate i své obdivovatele

Zlatu se podařilo celkem zásadně prolomit další historická maxima nad hranicí 2 300 amerických dolarů a totéž platí pro euro i všechny hlavní měny světa. I v českých obchodech se už připravuje cenovka 60 tisíc korun za unci.

Zlato zdražilo hned poté, co promluvil šéf americké centrální banky Jerome Powell, byť neřekl nic nového. Ilustrační foto: Federal reserve

Normálně by se to dostalo na titulní strany, psaly by se epitafy pro dolar, ale divné je, že tentokrát kolem toho není moc hluku. Je to proto, že zlato není jediným aktivem dosahujícím nových maxim?

Možná důvod, proč se o zlaté horečce moc nemluví, spočívá v tom, že experti stále nemohou přijít na to, proč cena zlata letí raketově nahoru. Protože pokud jde o fyzické zlato, na západních trzích je větší nabídka než poptávka, ba dokonce rekordní. Burzovní zlaté fondy chřadnou. Takže jsou to centrální banky? Ani v jejich nákupech se však při odzbrojování dolaru nic zlomového neděje. Takže, co dál?

PSALI JSME: Zlato přeskočilo 2 300 dolarů a experti říkají, že tím to nekončí

„Velkým faktorem může být čínská poptávka. Zlato je pro čínské občany způsob, jak se zapojit do úniku kapitálu, aniž by ze země skutečně odebrali nějaké peníze. Povšimněte si, že jüan tiše ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru, což by mohlo čínské investory inspirovat k tomu, aby se ještě víc zásobovali zlatem,“ konstatuje agentura Bloomberg.

„Možná jsou to algoritmicky řízení obchodníci, kteří se honí po jakémkoli aktivu, které dosáhne nových historických maxim. V takovém případě by se to mohlo každou chvíli otočit. Ale co když zlato jen reaguje na obavy z inflace?“

Jak jinak si vysvětlit, že zdražilo hned poté, co promluvil šéf americké centrální banky Jerome Powell, byť neřekl nic nového. Nic, co by bylo v rozporu s očekáváním, že úrokové sazby budou klesat. Ale možná tu je silný skrytý proud, který tomu navzdory všem anketám a výzkumům nevěří.

PSALI JSME: Cena zlata explodovala

Cena zlata by tak mohla stoupat z jednoho z nejstarších důvodů na světě. Z pocitu, že měnové politiky nesvedou držet inflaci na uzdě tak, jak si to centrální bankéři narýsovali, a peníze budou dál rychle ztrácet hodnotu. Pak by mělo smysl držet něco, co hodnotu vždy udržet dokázalo.

„Pouze čas ukáže, jak to je. Ale skutečnost, že zlatý trh je stále klidný naznačuje, že boom ještě není u konce,“ domnívá se komentátor britské redakce agentury Bloomberg John Stepek ve svém posledním newsletteru. Ale otazníky dál zůstávají.

PSALI JSME: Zlatá plachetnice pluje proti větru a nikdo neví proč

(rek)

Další z kategorie Zlato