Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ropu zlevňuje nižší napětí na Blízkém východě a slabší aktivita podniků v USA

Větším ztrátám brání pokles zásob ropy ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent krátce před 18:30 SELČ vykazovala pokles zhruba o 0,5 procenta na 87,96 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 0,7 procenta a prodávala se lehce nad 82,80 dolaru za barel.

ropa, graf
Ceny ropy klesají kvůli zmírnění napětí na Blízkém východě a slabší aktivitě amerických podniků. Foto: iStock

„Zdá se, že základní faktory, se kterými obchodujeme, se přiklánějí k tomu, že se situace na Blízkém východě trochu uklidní,“ uvedl analytik Tim Snyder ze společnosti Matador Economics.

Vnímaná deeskalace mezi Íránem a Izraelem by mohla v příštích měsících srazit cenu ropy o dalších pět až deset dolarů za barel, uvedli analytici banky Goldman Sachs.

Zásoby ropy v USA se podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) v týdnu do 19. dubna snížily o 6,4 milionu barelů na 453,6 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali naopak nárůst zásob o 825.000 barelů.

Podnikatelská aktivita v USA v dubnu klesla na čtyřměsíční minimum. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 87,96 88,42
New York – NYMEX WTI červen 82,81 83,36

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika