Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Euro mírně posiluje, těží z příznivých údajů o německé ekonomice

Jednotnou evropskou měnu podpořily mimo jiné příznivé údaje o vývoji německé ekonomiky, napsala agentura DPA. Kolem 18:15 SELČ si euro vůči dolaru připisovalo zhruba dvě desetiny procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,0720 USD.

euro, dolar
Euro mírně posiluje vůči americkému dolaru. Foto: iStock

Dolar přechodně posílil, protože nejnovější údaje o vývoji inflace ve Spojených státech podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb. Později však americká měna o své zisky přišla.

Zpráva výzkumného institutu GfK ukázala, že spotřebitelská důvěra v Německu by se měla příští měsíc zvýšit díky zlepšeným očekáváním ohledně vývoje příjmů. Index důvěry pro květen vzrostl na minus 24,2 bodu z dubnové hodnoty minus 27,3 bodu. Nárůst tak vykázal již třetí měsíc za sebou, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,6 procenta z 3,4 procenta v předchozích třech měsících. Zpráva však rovněž ukázala, že tempo růstu cenového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA v letošním prvním čtvrtletí zrychlilo na 3,7 procenta ze dvou procent v loňském čtvrtém kvartálu.

„Fed pravděpodobně více znepokojí čísla o PCE, která jsou další ukázkou vysoké inflace a naznačují, že snaha o návrat k inflačnímu cíli ještě zdaleka není úspěšná,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Stuart Cole ze společnosti Equiti Capital.

Fed předloni v březnu zahájil zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů. Naposledy Fed úroky zvýšil loni v červenci. Základní sazba se teď nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika