Rozpočtová strategie je závazným vodítkem při přípravě návrhu státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů. Pro příští rok nastavuje výdajový rámec státního rozpočtu a státních fondů 2,364 bilionu korun, v roce 2026 by měl rámec být 2,408 bilionu korun a o rok později 2,43 bilionu korun.
Národní rozpočtová rada vydala souhlasné stanovisko k rozpočtové strategii. V dokumentu, který zveřejnilo ministerstvo financí, ale zároveň doporučila, aby skutečné výdaje státního rozpočtu a fondů pro rok 2025 byly nižší než rámec ve strategii. Vláda by si tak podle rady vytvořila prostor pro aktivní fiskální politiku v případě, že by se ekonomika vyvíjela hůř, než se očekává. Úplné vyčerpání rámců by podle rady také mohlo vést ke zvýšení strukturálního schodku veřejných financí.
Schodek veřejných financí vyjádřený v poměru HDP by se měl v příštích letech snižovat. „Ke snížení deficitu sektoru vládních institucí pod tři procenta HDP výrazně napomáhá vládní ozdravný balíček. Ten působí na saldo veřejných financí zejména v letošním roce, nicméně v menším rozsahu zlepší saldo i v letech 2025 a 2026,“ uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.
Materiál také očekává snižování strukturálního schodku veřejných financí, což je výsledek hospodaření očištěný o vliv ekonomického cyklu. V letošním roce by se měl snížit na dvě procenta HDP z loňských 2,4 procenta. Do roku 2027 by se měl strukturální deficit snížit na 1,6 procenta HDP.
Současně s rozpočtovou strategií schválila vláda také konvergenční program, který popisuje cíle hospodářské politiky zasazené do makroekonomického kontextu. Vláda ho zašle k posouzení Evropské komisi. Konvergenční program slouží Komisi k dohledu nad rozpočtovými pravidly EU. Unijní pravidla vyžadují deficit pod třemi procenty HDP a dluh pod 60 procenty HDP.
(ČTK)