Zlato (oz) / USD
2 343,99
1,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka úroky nezměnila, zvýšila odhad letošní inflace

Ruská centrální banka dnes podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 16 procentech. V tiskové zprávě uvedla, že inflační tlaky sice postupně polevují, ale zůstávají vysoké. Banka nyní předpokládá, že inflace v Rusku bude v letošním roce činit 4,3 až 4,8 procenta a že příští rok se vrátí k jejímu čtyřprocentnímu cíli. V březnu letošní inflaci odhadovala na čtyři až 4,5 procenta.

Rusko, rubl
Ruská centrální banka dnes podle očekávání opět ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 16 procentech. Foto: iStock

„Vzhledem k přetrvávající zvýšené domácí poptávce, která převyšuje kapacity pro rozšiřování nabídky, se bude inflace vracet k cíli o něco pomaleji, než centrální banka předpovídala,“ uvedla dnes ruská měnová autorita. „Návrat inflace k cíli a její další stabilizace poblíž čtyř procent předpokládá, že přísné měnové podmínky v ekonomice budou zachovány po delší dobu, než se dosud předpokládalo,“ dodala.

Vloni inflace klesla na 7,4 procenta z 11,9 procenta v roce předchozím. Ruské ministerstvo hospodářství tento týden zvýšilo odhad letošní inflace na 5,1 procenta, zatímco do té doby ji odhadovalo na 4,5 procenta. Předpovědělo také postupné oslabování domácí měny v nejbližších letech. V roce 2026 by podle prognóz ministerstva mohl jeden americký dolar stát více než 101 rublů, zatímco v současnosti je to zhruba 92 rublů.

Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Ruská ekonomika je ale zatím vůči sankcím překvapivě odolná, protože ji podporují rozsáhlé vojenské výdaje.

Ministerstvo hospodářství tento týden zlepšilo odhad letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Ruska na 2,8 procenta z dříve předpokládaných 2,3 procenta. Centrální banka dnes letošní růst domácí ekonomiky odhadla na 2,5 až 3,5 procenta.

„Ruská ekonomika pokračovala ve výrazně rychlejším růstu, než jaké byly odhady. Spotřebitelská aktivita zůstává vysoká díky výraznému růstu příjmů domácností a příznivé spotřebitelské náladě. Podle firemních průzkumů zůstává vysoká také investiční poptávka,“ uvedla centrální banka. „Hlavní brzdou rozšiřování produkce zboží a služeb je nedostatek pracovních sil,“ dodala.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky