Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přirozený vývoj nebo gigantická spekulace? Experti na zlato si lámou hlavu

V pátek před polednem vystoupalo zlato na další schod. Na cenu, na které v historii nikdy nebylo. V New Yorku na obchodní burze NYMEX padla rekordní nabídka 2 431,59 dolaru za unci. A opět se vyrojily spekulace, co za rekordní cenou zlata vězí. Jedna z poměrně respektovaných teorií říká, že je to iránská hrozba otevření další fronty na izraelském bojišti.

Dolar a zlato fungují jako bezpečné útočiště ve stejnou dobu, když se po celém světě šíří strach. Ilustrační foto: iStock

Ale není už ojedinělým názorem, že jde o gigantickou spekulaci. „Slyšel jsem čísla až 50-100 milionů uncí. To by bylo 1 500-2 500 tun. To je veškeré oficiální zlato Číny, abychom tato čísla uvedli do kontextu,“ napsal na svém webu Dominic Frisby, který se sám označuje za autora nepřijatelných názorů a komentářů z trhu.

Nicméně připomíná, že se něco podobného už stalo se stříbrem. „V 70. letech minulého století bratři Huntové nashromáždili mimořádné množství stříbra, takže do roku 1979 téměř ovládli trh. Cena stříbra vzrostla z 11 dolarů za unci v září 1979 na 50 dolarů v lednu 1980. Poté se propadla zpět na 11 dolarů a méně. Bratři Huntovi pak byli obviněni z manipulace s trhem, a nakonec vyhlásili bankrot,“ píše Frisby.

A podle jeho teorie se totéž stane i se zlatem: „Cena 2 100 dolarů za unci, nebo těsně pod, byla hranicí rezistence po dlouhé čtyři roky. Každý pokus – a byly nejméně tři – dostat se přes tuto úroveň, se zadrhl. Pak, minulý měsíc, to vypuklo. Zlato najednou zdražilo o více než 200 dolarů a chovalo se jako něco ze potrhlých trhů s kryptoměnami.

PSALI JSME: Bank of America i Citi zvěstují 3 000 dolarů za unci zlata

Když aktivum prorazí na nová maxima, není tu žádný odpor. Prostě modrá obloha, jak se říká. Cena často vystřelí výš a rychleji, než se očekávalo, než se nakonec začne vytrácet. Často se pak vrátí k bodu zlomu. Je to samozřejmé možný – podle mého názoru pravděpodobný – scénář, ale v reálném životě je vše vždy mnohem komplikovanější než idealizované předpovědi.

Nemyslel jsem proto, že by na tom, co zlato v současnosti dělá, bylo něco zvlášť abnormálního, dokud jsem nemluvil se svým kamarádem Rossem Normanem z Metals Daily. Dlouho jsme si o tom povídali a je velmi znepokojen tím, co se děje. Myslí si, že se chystá něco velkého.

Je zřejmé, že trh se zlatem je mnohonásobně větší než se stříbrem, ale Ross si myslí, že tato cenová akce není normální a že někde za tím je obrovský, možná dokonce gigantický obchod s opcemi. Mluvil jsem s ostatními v LBMA (Londýnská asociace trhu se vzácnými kovy, pozn. aut.) a World Gold Council (Světová rada pro zlato) a myslí si totéž,“ uzavírá Frisby.

Ale co když je všechno jinak a trh funguje. Hodně analytiků považuje současný vývoj za přirozený. V rozhovoru pro Kitco News Robert Minter, ředitel investiční strategie ve společnosti abrdn, řekl, že růst zlata k rekordním maximům teprve začíná.

PSALI JSME: Cena zlata pokračuje v růstu, poprvé překročila 2400 dolarů za unci

„Bez ohledu na načasování nebo velikost škrtů americké centrální banky, což historicky vedlo k 57%, 235% a 69% zvýšení ceny zlata v letech 2000, 2006 a 2018, při současném růstu ceny o 18 procent, jsme zatím nic neviděli.“

Faktory, které vyhnaly zlato nad 2 400 dolarů zůstávají, píše Neils Christensen v komentáři Kitco News a přidává slova hlavní investiční analytičky společnosti Invesco Kristiny Hooperové, že zlato stojí pevně na svém místě. Řekla mu, že investoři se nestarají o náklady na uchovávání zlata, když se snaží chránit svůj kapitál.

„Všechno, co jste věděli o fungování trhů, je vyhozeno do odpadu. Dolar a zlato fungují jako bezpečné útočiště ve stejnou dobu, když se po celém světě šíří strach. Vidíte to velmi zřídka ale když to vidíte, je to vždy velmi silný pohyb nahoru,“ prohlásil Frank McGhee, hlavní obchodník s drahými kovy v Alliance Financial.

Mark Leibovit, vydavatel VR Metals/Resource Letter, si dlouho očekávaný vzlet zlata užívá a věří, že by mu v současném cyklu mohlo vynést dalších 300 dolarů. „Zveřejnil jsem zprávu, že směřujeme k asi 2 700 dolarům, což byl krátkodobý cíl, asi před dvěma měsíci, sdělil Kitco News. „Trochu se to prodlužuje, vrchol byste mohli vidět v období květen, červen. Uvidíme.“

PSALI JSME: Ross Norman možná odhalil příčinu rekordní ceny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato