Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny ropy mírně klesají, přispívají k tomu obavy ohledně poptávky v USA

Ceny ropy mírně klesají. Pomalejší hospodářský růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí umocnil obavy z poklesu poptávky po pohonných hmotách ve Spojených státech.

ropa
Obavy ohledně poptávky po pohonných hmotách v USA vznikají v souvislosti se známkami ochlazení podnikatelské aktivity. Foto: iStock

Severomořská ropa Brent kolem 19:10 SELČ vykazovala pokles zhruba o 0,2 procenta na 87,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 0,4 procenta a prodávala se lehce nad 82,47 dolaru za barel.

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí výrazně zvolnil a v přepočtu na celý rok činil 1,6 procenta. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku činil ročně přepočtený růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států 3,4 procenta.

Podle středečních údajů úřadu pro energetické informace (EIA) klesly zásoby benzinu v USA méně, než se předpokládalo, zatímco zásoby destilátů vzrostly, třebaže se očekával jejich pokles. Tato dynamika signalizuje zpomalování poptávky. Zpráva EIA rovněž ukázala, že zásoby ropy v USA minulý týden nečekaně prudce poklesly, protože výrazně narostl jejich vývoz.

Obavy ohledně poptávky po pohonných hmotách v USA vznikají v souvislosti se známkami ochlazení podnikatelské aktivity v USA v dubnu a s tím, že údaje o inflaci a zaměstnanosti jsou silnější, než se očekávalo. To znamená, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobněji odloží očekávané snížení úrokových sazeb.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červen 87,89 88,02
New York – NYMEX WTI červen 82,47 82,81

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika