Zlato (oz) / USD
1 969,03
0,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská zlatá licoměrnost

Helene Budligerová, která v zemi helvétského kříže vede Státní sekretariát pro ekonomické záležitosti (Seco), v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF vyjádřila přesvědčení, že Švýcarsko sankce proti Rusku provedlo rychle a efektivně.

Podle Helene Budligerové Švýcarsko sankce proti Rusku provedlo rychle a efektivně. Foto: Seco

Připustila však, že v některých případech, pokud jde o obchodování s komoditami, jako je zlato, ropa nebo uhlí, chybí přehled. Například obchod s Ruskem někdy není v celních statistikách samostatně uveden.

Budlingerová sice prohlásila, že obdržela spolehlivá potvrzení, že obchodníci zavřeli své dveře Rusům v souladu se sankcemi, ale že má omezenou možnost sledovat jejich dodržování. „Musíme se spolehnout na firmy, které jsou aktivní ve Švýcarsku, že dodrží švýcarské právo,“ řekla Budligerová televizi SRF.

PSALI JSME: Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

Švýcarský generální prokurátor Stefan Blättler dokonce varoval, že společnosti obchodující s obilím, uhlím a dalšími komoditami ukradenými z Ukrajiny mohou být stíhány za válečné zločiny, připomíná server swissinfo.ch.

„Pokud jde o dodržování sankcí, spolupracuji s celní správou, protože Seco není ani policie, ani státní zastupitelství a Švýcarsko nemá vlastní sankční pravomoc,“ uvedla Budlingerová.

PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

„Seco se při zavádění balíku sankcí spoléhá také na další orgány ve federální správě, v kantonech a v bankách. Porušení sankcí sledujeme a hlásíme my nebo kantony,“ dodala.

Ale hra na právo se ukazuje jako pouhá licoměrnost. Ruská agentura Interfax s odvoláním na statistiku švýcarské celní správy zveřejnila informaci, že Švýcarsko navzdory embargu dovezlo v roce 2022 z Ruska 28,5 tuny zlata v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

PSALI JSME: Švýcarsko poprvé od přepadení Ukrajiny dovezlo ruské zlato

„To je 1,6násobný nárůst oproti roku 2021. Statistiky ukazují, že v březnu a dubnu 2022 se dovoz zlata z Ruska do Švýcarska úplně zastavil, ale v květnu se obnovil a plynule pokračoval až do konce roku.“

Švýcarská nevládní organizace Public Eye proto vyzvala vládu, aby zřídila dozorčí orgán, který by zvýšil transparentnost skutečných vlastníků obchodních firem a zajistil, aby komodity nepocházely z konfliktních zón nebo zemí podléhajících mezinárodním sankcím. Ruská federální celní služba proto údaje o vývozu zlata přestala s předstihem zveřejňovat.¨

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

(rek)

Další z kategorie Zlato