Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Obavy vzbuzuje zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů (SAE), kde mezery v zákonech potenciálně umožňují obchodování s tzv. konfliktním zlatem. Švýcarské úřady proto sdělily rafineriím zlata, aby zpřísnily kontrolu dovozu drahého kovu ze SAE ve snaze omezit obchodování s nelegálním africkým zlatem.

V roce 2019 bylo do Dubaje z Afriky pašováno zlato v hodnotě miliard dolarů, z čehož většinu vytěžili dělníci, kteří pracují v mimořádně obtížných podmínkách. Ilustrační foto: Shutterstock

Švýcarský státní sekretariát pro hospodářské záležitosti v dopise z 11. října uvedl, že rafinerie by měly řádně identifikovat původ zlata pocházejícího ze SAE. Sekretariát, jak uvedla agentura Bloomberg, upozornil na značné množství zlata dováženého ze SAE, které v letošním roce dosáhlo deset procent veškerého dovozu zlata.

Mezery v právních předpisech údajně umožnily, aby se v Dubaji obchodovalo se zlatem spojeným s konflikty a s praním špinavých peněz, což vyvolalo obavy regulačních orgánů po celém světě. Podle údajů OSN se 95 procent zlata pocházejícího z konfliktních oblastí východní a střední Afriky dostává právě do SAE.

Thani Al Zeyoudi, saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční obchod, v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře Bloomberg uvedl: „Dlouhodobě spolupracujeme na dodržování všech mezinárodních předpisů a osvědčených postupů, včetně snah o boj proti praní špinavých peněz a neetickému získávání zlata.“

PSALI JSME: Švýcarská rafinerie dokáže odhalit původ zlata

Spojené arabské emiráty jsou jedním z největších zlatých center na světě a každý rok vyvážejí odlitky v hodnotě miliard dolarů do rafinerií akreditovaných Asociací londýnského trhu s drahými kovy (LBMA). Vyšetřování agentury Reuters v roce 2019 zjistilo, že do Dubaje bylo z Afriky pašováno zlato v hodnotě miliard dolarů, které se pak přes SAE dostávalo na světový trh.

Spojené arabské emiráty mají víc než deset zlatých rafinerií. Žádná není certifikovaná LBMA a většině chybí jakákoli akreditace původu zlata. Údaje LBMA navíc ukazují, že i certifikované rafinerie, zejména ve Švýcarsku, dovezly v roce 2018, za který jsou k dispozici poslední údaje, 212 tun zlata z Perského zálivu. Při současných cenách by toto zlato mělo hodnotu 13 miliard dolarů.

Hlavní švýcarské rafinerie, jako jsou PAMP, Valcambi nebo Metalor, musely už v minulosti nejednou přerušit vztahy s dodavateli, když zjistily, že vědomě, nebo i nevědomky obchodují s nelegálním zlatem.

PSALI JSME: LBMA pohrozila Dubaji a dalším černou listinou

(luk)