Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Zlepšení důvěry v ekonomiku ukazuje na ožívání hospodářství v ČR

Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku u firem i spotřebitelů ukazuje, že české hospodářství ožívá. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Kladně hodnotí především vývoj spotřebitelských nálad, je to podle nich signál, že spotřebitelská poptávka potáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP). Předpokládají, že se zvýší zhruba o jedno procento.

nálada
Dubnové zlepšení důvěry v ekonomiku u firem i spotřebitelů ukazuje, že české hospodářství ožívá. Foto: iStock

„Spotřebitelská důvěra vzrostla už čtvrtý měsíc v řadě, povzbuzena poklesem inflace a obnoveným růstem reálných mezd. Dobrou zprávou je zejména fakt, že domácnosti lépe hodnotí svou současnou finanční situaci a zároveň se snižují jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Stejně vývoj důvěry v ekonomiku hodnotí i hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. „Spotřebitelé ze sebe konečně setřásli chmury pramenící ze soustavy pandemicko-energeticko-válečných krizí, rozdivočelé inflace a vládních úsporných opatření. Na tento zlom jsme marně čekali již ve druhé polovině loňského roku, nicméně i zde platí, že lepší je pozdě než nikdy,“ sdělil ČTK. Podle něj roste zájem lidí uskutečňovat i větší nákupy. „To vše by mělo vést k celkovému oživení domácí poptávky, což je impulz, který česká ekonomika nutně potřebuje,“ podotkl.

„Optimismus spotřebitelů neutuchá a hodnota indikátoru jejich důvěry v ekonomiku se blíží postpandemickému vrcholu v roce 2021. Domácnosti se přestávají bát dalšího růstu cen, uklidnil je návrat inflace ke dvěma procentům. Proto očekáváme, že tento trend ještě nějakou dobu potrvá,“ řekl ČTK hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek.

Javůrek upozornil i na zlepšení důvěry mezi podnikateli v sektoru služeb. „Není divu, ve službách se stále ještě daří zvyšovat ceny, inflace tam neklesá zdaleka tak rychle jako například u potravin,“ uvedl. Stejné věci si všímá i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Cenová očekávání ve službách se dostala na nejvyšší úroveň od počátku letošního roku,“ upozornil.

Kladně analytici hodnotí i zlepšení nálady v průmyslu, upozorňují však, že stále zůstává pod dlouhodobým průměrem. „Proti rychlejšímu oživení průmyslu hovoří i skutečnost, že podniky zdůrazňují nedostatečnou poptávku jako hlavní bariéru růstu produkce,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka se slabá poptávka v průmyslu projevuje tlakem na propouštění a na optimalizaci zásob.

„Celkově průzkum vyznívá ve prospěch mírného oživení ekonomiky taženého především domácí spotřebitelskou poptávkou. Růst ekonomiky by proto mohl v letošním roce dosahovat zhruba jednoho procenta,“ uvedl Dufek. Stejný odhad má i Hradil, podle Rusinka by letošní růst HDP mohl dosáhnout 1,5 procenta. „Výhled je však nadále zatížen negativními riziky v čele s nejistým vývojem zahraniční poptávky,“ upozornil Rusinko.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova