V lednu americký dluh poprvé dosáhl 34 bilionů dolarů. Dluhové problémy sužují také Čínu, Japonsko a evropské státy, což představuje velké riziko pro jejich měny. „Když jsou státy hluboce zadluženy, centrální banky pravděpodobně začnou tisknout peníze na splacení dluhů, což je samo o sobě problém,“ cituje Dalia německý web Markets Insider.
„Když existuje riziko, že dluhy buď nebudou splaceny, nebo budou splaceny znehodnocenými penězi, tak dluhopisy a peníze přestanou být zajímavé. Zlato je naproti tomu forma peněz nekrytá dluhem. Je jako hotovost s tím rozdílem, že oproti papírovým penězům a dluhopisům, které jsou znehodnoceny riziky nesplácení nebo inflací, je zlato těmito riziky naopak podporováno.“
PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato snižuje rizika a zvyšuje výnosy. Patří do vašich úspor
Dalio dlouhodobě varuje trhy před nadcházející dluhovou krizí, která by mohla skončit zažehnutím recese, „když lidé a společnosti utrácejí peníze na splácení dluhů místo stimulace ekonomiky“. Aby se vyhnuli národnímu bankrotu dohodli se američtí zákonodárci a Bílý dům na zvýšení dluhového stropu. Dohoda ale v lednu 2025 vyprší.
Znamená rekordní zájem o zlato, že investoři nasedají na záchranný člun kvůli hrozbě recese a inflace, jak říká Dalio? Cena zlata by skutečně mohla napovídat, že inflace devalvuje měny včetně americké. Sledovaný index dolaru je přelud, protože ho poměřuje pouze vůči kanadskému dolaru, euru, libře, jenu, švédské koruně a švýcarskému franku. A růst ceny zlata v těchto měnách by mohl skutečně znamenat, že ztrácejí hodnotu.
PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert
(rek)