Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá plachetnice pluje proti větru a nikdo neví proč

Zlato píše jeden ze svých nejlepších thrillerů. Nikdo netuší, jak dopadne. Ani nejzasvěcenější dedukce expertů nedokážou spolehlivě odhalit, kdo nebo co extrémní zdražení zlata způsobil a jestli v tom hodlá pokračovat. Ve středu totiž padl další rekord, když cena unce zlata vyskočila na 2 287,38 dolaru. Přitom by dle fundamentů a technických analýz měla propadat. A to dost výrazně.

Ani nejzasvěcenější dedukce expertů nedokážou spolehlivě odhalit, kdo nebo co poslední extrémní zdražení zlata na začátku dubna způsobil a jestli v tom hodlá pokračovat. Ilustrační foto: iStock

„Jízda zlata je mimořádně neobvyklá, protože k ní dochází navzdory výrazným a tradičním protivětrům jako je sílící americký dolar, vysoké výnosy amerických vládních dluhopisů, rostoucí pravděpodobnost, že americké úrokové sazby budou vyšší déle, než se očekávalo,“ napsal celosvětově uznávaný analytik Ross Norman, šéf webu Metals Daily.

Kdo za tím stojí a proč? „Je to jako ve vražedně-mysteriózním románu Agathy Christie s chabými důkazy. Viníka nebo příčinu lze odvodit vylučováním jednotlivých podezření… a něco zůstane,“ míní Norman, ale když to zkusí, po vyloučení všech známých možností, které by růst ceny zlata mohly způsobit, mu v podstatě zůstalo jen několik podezření.

Investice do zlatých burzovních fondů? Za raketový let ceny zlata nemohou, protože klesají. Spekulanti? „Futures trh je vysoce transparentní s údaji, které komoditní burza každý týden vykazuje. Zajisté došlo k nárůstu čistých dlouhých pozic, ale rozhodně nedostačují tomu, aby to odpovídalo růstu cen zlata.“

PSALI JSME: Na apríla padl další rekord ceny zlata

Nákupy zlata na Západě jsou také mimo, protože obchodníci uvádějí, že jejich klienti zlato víc prodávají, než kupují. Dokazují to čísla i v Česku. Velký stín podezření však padá na centrální banky. Motivaci mají. „Dost možná, že jejich nákup probíhá netradičními cestami,“ míní Norman a hned upírá pohled do Číny.

„S dostupnými maloobchodními úsporami kolem 20 bilionů juanů (asi 66 bilionů korun), akciovým trhem ve volném pádu a ztrátami v sektoru nemovitostí, představuje zlato jednu z mála spolehlivých investic… a oni to vědí.

V lednu došlo k prodeji ohromujících 271 tun zlata na šanghajské burze. Slyšeli jsme také, že bezpečnostní agentury doručovaly vysoce nadprůměrné zásilky zlata ze západu na východ… ale opět to není dost na to, aby to odpovídalo rozsahu zlaté horečky.“

PSALI JSME: I přes rekordní ceny zlatá jízda neskončila, říká Bank of America

Ale čínská poptávka je neprůhledná a zprávy často neoficiální. Některé vstupní body importu jsou dobře monitorovány, např. Hongkong, ale jiné trasy méně, protože banky musí dodržovat dovozní kvóty. Na růstu ceny zlata se však rozhodně nepodílí Indie, druhý největší spotřebitel tohoto kovu na světě. Indičtí dealeři hlásí, že kvůli zdražení zlata poptávka klesla, i když je svatební sezóna.

„Velmi podhodnoceným fenoménem je role algoritmického obchodování se zlatem. Na rostoucím trhu je pravděpodobnější, že příští cena bude vyšší. Takže kupují. Děje se to? Možná. Nevím. Třeba jde o kombinaci čínských a oficiálních sektorových nákupů mimo centrální banky spojených s rostoucí nejistotou ohledně zvladatelnosti amerického dluhu,“ hádá renomovaný analytik.

Pokud dedukuje správně, pak by nákup zlata měl být považován za extrémně skvělý obchod, protože se nezdá, že by se na něm dalo prodělat. Na druhou stranu, pokud algoritmy vycházejí z tradičních předpokladů, ač jsou dnes totálně netradiční, pak lze očekávat potíže. Cena zlata se vždy pohybuje dvěma směry.

PSALI JSME: Co vyhnalo cenu zlata tak vysoko?

(rek)

Další z kategorie Zlato