Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Emiráty plánují útok na Švýcarsko

Jedna z nových rafinerií vzácných kovů ve Spojených arabských emirátech – SAM Precious Metals – má zatím výrobu jen v Dubaji a od loňska v Egyptě. Plánuje však rafinovaný frontální útok na švýcarské zpracovatele zlata a stříbra po celém světě.

Velikost trhu rafinace drahých kovů na Středním východě dosáhne do roku 2027 přes 25 miliard dolarů. Ilustrační foto: iStock

Firma hodlá zřídit přibližně 13 rafinerií po celém světě, přičemž smyslem je propojit producentské země se zeměmi spotřebitelskými, vysvětluje arabský ekonomický web Zawya. Společnost má v plánu konkurovat Švýcarům a vytvořit renomovanou mezinárodní značku.

V současné době SAM nabízí jen ražené slitky od 1 do 250 gramů a chystá se vyrábět chemikálie používané v průmyslu drahých kovů. Nové rafinerie však mají být různého typu, aby mohly uspokojit specifické požadavky různých trhů a regionálních předpisů.

Z nových továren SAM nebude vycházet žádný odpad. Vše se recykluje. Nejen kovový odpad, ale dokonce i voda a uniklé plyny.

PSALI JSME: Spojené arabské emiráty provedou po kritice audit všech domácích rafinérií zlata

Nedávná studie společnosti BlueWeave Consulting tvrdí, že globální trh drahých kovů měl v roce 2021 hodnotu 240,5 miliardy dolarů. Údajný boom prý zažije právě kvůli rostoucí poptávce průmyslu. Předpovídá, že velikost trhu rafinace drahých kovů na Středním východě dosáhne do roku 2027 přes 25 miliard dolarů.

Drahé kovy se rafinují v široké škále produktů, mezi něž patří zlato, iridium, stříbro, platina, palladium, ruthenium a další. Používají se na šperky, hodinky, katalyzátory, čipy, elektroniku, antimikrobiální látky a v dalších aplikacích.

Mohammad Ayyob, generální ředitel SAM Precious Metals, chce právě tímto směrem zahájit expanzi: „Hlavním cílem není etablovat se pouze jako klíčový hráč v odvětví slitků, ale také se stát lídrem na trhu ve vývoji produktů s přidanou hodnotou v medicíně, elektronice, automobilovém a leteckém průmyslu.“

PSALI JSME: LBMA pohrozila Dubaji a dalším černou listinou

(rek)