Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ross Norman možná odhalil příčinu rekordní ceny zlata

Pátrání po viru, který způsobil zlatou horečku má první výsledek. Nebo alespoň zajímavou stopu. Nicméně při jeho hledání bylo třeba eliminovat to, co za horečným růstem ceny zlata nestojí. Tak určitě to není fyzická poptávka po zlatě, která se na Západě naopak zhroutila.

Zlato dříve nebo později zlevní, až se trh zase vrátí do reality, domnívá se renomovaný odborník. Nenastolil však otázku, co pak bude normální cena zlata. Ilustrační foto: iStock

Někteří dealeři prodávají zlato dokonce se slevou, prodeje zlatých orlů z americké mincovny v březnu meziročně klesly o 96 procent, zatímco prodeje mincí a slitků australské Perth Mint jsou meziročně o 80 procent nižší. Dokonce na minimu za téměř půl desetiletí.

Velké rafinerie sice odlévají kilové cihly pro Asii, avšak to je změna toku, ale ne kvantity. „Držba zlata ve fondech ETF se snížila o 465 tun čili o 15 procent. Dokonce i nákupy centrálních bank se zmírnily, jak dokazuje pouhých 19 tun zakoupených v únoru. Čínská poptávka je jistě horká, ale tu kompenzuje mnohem slabší indická poptávka,“ popisuje své dedukce Ross Norman na webu Metals Daily.

„Za cenovým skokem zlata bychom očekávali fyzický přesun v řádu několika stovek tun, ale o tom neexistují žádné důkazy. Ani data LBMA (Asociace londýnského trhu se vzácnými kovy, pozn. aut.) nenaznačují žádné mimořádné nákupy.

PSALI JSME: Zlatá horečka pokračovala i v pondělí

A přitom víme, že nákupy jsou obrovské, zdánlivě lhostejné k tržním signálům a fundamentům. A pravděpodobně za nimi nestojí centrální banka,“ pokračuje expert na vzácné kovy.

A co opční trh? Komoditní burza v Chicagu zaznamenala několik velkých obchodů. Ale ani ty nestačí k tomu, aby trh se zlatem posunul o tolik výš. A tak zbývá trh s OTC opcemi, který, jak se Normanovi zdá, potvrzují i nové údaje LBMA.

OTC je zkratka pro mimoburzovní trh, jehož účastníci uzavírají obchody po internetu, telefonicky a prostřednictvím dealerů místo klasického obchodování. Nemá žádné centrální obchodní místo, není dohledatelný.

PSALI JSME: Zlato láme rekordy a mate i své obdivovatele

„Někdo evidentně učinil monumentální sázku na zlato prostřednictvím trhu s OTC opcemi. Důvod je jasný: Trh je dostatečně likvidní, ale ne zcela průhledný. Zdá se, že někdo vsadil obzvláště velkou sumu na zlato a zmáčkl trh.

Jak cena roste, kupují další…vytvářejí dominový efekt. Ale ďábel se skrývá v detailech, kterých, protože jde o OTC trh, je poskrovnu. Neznáme přesné objemy, ceny ani data vypršení platnosti… víme jen, že obchod se zdá být extrémně veliký,“ tvrdí Norman.

Nabízí se vzpomínka na George Sorose, který vsadil na pád britské libry, když byla v ERM a teoreticky nemohla padnout. Tlak na libru však neustála, z ERM musela vystoupit a libra se zhroutila. Soros na tom vydělal miliardu dolarů. A co Warren Buffett, který místo vystrašených bank půjčoval při finanční krizi, což mu údajně vyneslo deset miliard dolarů?

PSALI JSME: Zlato přeskočilo 2 300 dolarů a experti říkají, že tím to nekončí

Co se tedy stane, až opce vyprší a trh se zlatem se vrátí k základům nabídky a poptávky. Stihne americká centrální banka do té doby snížit úrokové sazby, což by mělo přinést dvouciferné zisky zlata?

„To do značné míry závisí na tajemném světě obchodu s opcemi a na tom, kam směřuje hlavní úder. V každém případě to dostalo zlato na novou oběžnou dráhu a dává mu zcela novou přitažlivou sílu,“ uzavírá Norman.

Zlato dříve nebo později zlevní, až se trh zase vrátí do reality, domnívá se renomovaný odborník. Nenastolil však otázku, co pak bude normální cena zlata.

PSALI JSME: Cena zlata explodovala

(rek)

Další z kategorie Zlato