Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu klesla na 7,51 procenta

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu klesla meziměsíčně o 0,74 bodu na 7,51 procenta. Po téměř dvou letech propadla pod osm procent. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, který firma poskytla ČTK.

bankovky, koruna
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v dubnu klesla meziměsíčně o 0,74 bodu na 7,51 procenta. Po téměř dvou letech propadla pod osm procent. Foto: iStock

„Výkyv sazeb u spotřebitelských úvěrů může napovídat o akcích, které banky svým klientům poskytují v rámci konkurenčního boje,“ uvedla analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.

Naposledy se sazby u bezúčelových úvěrů pohybovaly pod osmi procenty v červnu roku 2022, od této doby eviduje Broker Consulting mírný růst hodnot. Svého maxima, 10,24 procenta, dosáhl index v květnu loňského roku.

„Letos vidíme až na drobné zakolísání v únoru pozvolný pokles hodnot. V lednu se sazby pohybovaly okolo 8,31 procent, v únoru vidíme avizovaný nárůst na 8,94 procenta a v březnu pak hodnoty opět klesly, tentokrát na 8,25 procenta,“ dodala.

Stejně, jako u každého typu úvěru, musí také zájemce o spotřebitelský úvěr vzít v potaz, že banka začne pro účely posouzení žádosti prověřovat výši příjmů, které musí být dostatečné pro splácení úvěru. Banky akceptují příjem ze zaměstnání či daňové přiznání v případě podnikatele, ale také jiné typy příjmů. „Mohou to být různé formy důchodu, například starobní či invalidní. Různé bankovní instituce však mohou na konkrétní příjem nahlížet rozdílně a pro samotné schválení úvěru stanovovat vlastní podmínky. Vždy je nezbytné posoudit také délku trvání a stabilitu příjmu,“ uvedla Pudilová.

(ČTK)

Další z kategorie Z domova