Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Saxo Bank: Zlato je teď levnější, ale co bude dál?

Agresivní zdražení zlata od poloviny února o téměř 450 dolarů poznamenala v posledních dnech korekce, která pomůže určit skutečnou úroveň základní poptávky po zlatě. Korekce by mohla být poměrně brutální a pravděpodobně zpochybní přesvědčení obchodníků, že se na zlatě dá ještě něco vydělat.

Dánský expert Ole Hansen zdůrazňuje výjimečnost zlata, které se dokázalo prosadit navzdory sílícímu dolaru a výnosů dolarových dluhopisů, stejně jako výrazně sníženému očekávání brzkého snížení úrokových sazeb. Ilustrační foto: Saxo Bank

„Z technického hlediska lze klíčovou oblast podpory nalézt v oblasti 2 255-2 260 dolarů. Vše nad touto cenou vyšle trhu signál, že nejde o nic jiného než o běžnou korekci v rámci silného růstového trendu,“ konstatoval analytik Saxo Bank Ole Hansen.

V svém nejnovějším komentáři dánský expert zdůraznil výjimečnost zlata, které se dokázalo prosadit navzdory veškerému nepřátelství v podobě sílícího dolaru a výnosů dolarových dluhopisů, stejně jako výrazně sníženému očekávání brzkého snížení úrokových sazeb.

PSALI JSME: Zlato zlevnilo

„Zatímco spouštěč korekce byl pravděpodobně způsoben sníženým rizikem války mezi Izraelem a Íránem, hnacím motorem byly dva neúspěšné pokusy získat oporu nad 2 400 dolary za unci, které zatím jen znamenaly krátkodobou špičku na trhu.“

Hloubka korekce, která se nyní rozvine, bude dle Hansena záviset na tom, zda dojde k prolomení ceny, které přinutí hedgeové fondy snížit investice do 557 tun zlata, které si pořídily ještě za cenu pod 2 200 dolary během čtyřtýdenního období do 12. března. „I současná cena je výrazně nad touto úrovní, proto jsme zaznamenali největší jednodenní propad za téměř dva roky.“

Geopolitická rizika spojená s militaristickým Ruskem a Blízkým východem budou dál zájem o zlato podporovat, stejně jako silná maloobchodní poptávka v Číně v touze zaparkovat peníze v sektoru, který je považován za relativně imunní vůči nejisté ekonomice, realitní krizi a riziku devalvace jüanu.

PSALI JSME: Zlatá pandemie pochází z Číny, míní agentura Bloomberg

Další podporou zlata má být pokračující poptávka centrálních bank a v neposlední řadě schopnost zlata nabídnout bezpečnost a stabilitu, kterou jiná aktiva poskytnout nemusí. Navíc rostoucí poměr zadlužení mezi hlavními ekonomikami, hlavně v USA, vyvolává určité obavy ohledně splácení dluhů.

„Jinými slovy, rostoucí výnosy státních dluhopisů nejsou pro zlato nutně negativní. Kromě toho obavy z negativního dopadu na cenu zlata kvůli odkladu a nevýraznému snížení úrokových sazeb mohou paradoxně zpopularizovat zlato vzhledem k riziku opětovně akcelerující inflace,“ uzavírá Hansen v přesvědčení, že růst zájmu o zlato zdaleka neskončil.

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato