Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato zlevnilo

V pondělí během pouhé hodiny klesla cena zlata o 80 dolarů a v poklesu dál pokračovala. Všechny agentury a ekonomické portály se shodly, že hlavní příčinou je snížení napětí mezi Iránem a Izraelem. Přesněji řečeno, že trhy uvěřily tomu, že k další eskalaci války na Blízkém východě už nedojde.

I přes pondělní pokles je zlato od poloviny letošního února stále v obrovském zisku. Ilustrační foto: Shutterstock

Panika, která vyhnala cenu zlata k rekordním výšinám tak opadla a investoři využili vysoké ceny zlata k vybírání zisků. Není pochyb, že pokles ceny zlata dřív nebo později přitáhne kupce, kteří nižší cenu využijí k dalšímu posílení svých zlatých rezerv.

I přes pokles však bylo zlato od poloviny února stále v obrovském zisku o téměř 16 procent a netýká se to jen ceny v dolarech. V české měně je unce oproti únoru o zhruba pět tisíc korun dražší, přestože tento týden zlevnila až o dva tisíce korun.

„Obchodníci nyní obracejí pozornost na americká ekonomická data, která mají být zveřejněna tento týden hlavně však inflace, což má být hlavní vodítko měnové politiky americké centrální banky,“ píše agentura Bloomberg.

PSALI JSME: Podle banky RBC zlato vyšplhalo příliš vysoko

Podle průzkumu agentury Reuters trhy předpovídají březnovou inflaci 2,6 procent ve srovnání s 2,5 procent v únoru.

„Vzhledem k tomu, že trhy ustupují od očekávání nižších úrokových sazeb v letošním roce, musí drahý kov počítat s vyhlídkou vyšších a delších úrokových sazeb, což je scénář, který by byl pro zlato obvykle negativní,“ dodává Bloomberg.

Kdyby agentura nepoužila ono slůvko „obvykle“, byl by další pokles ceny zlata očividný, ale vzácný kov se v posledních měsících nechová jako obvykle.

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

(rek)

Další z kategorie Zlato