Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Švýcarsko zaznamenalo po zavedení sankcí proti Rusku výrazný nárůst dovozu zlata ze Spojených arabských emirátů (SAE). V březnu švýcarský Federální úřad pro cla a ochranu hranic zaznamenal 36 tun zlata dovezeného ze SAE v hodnotě 2,1 miliardy CHF. To je za jeden měsíc více, než kdykoli za posledních šest let.

Spojené arabské emiráty jsou jedním z největších zlatých center na světě a každý rok vyvážejí odlitky v hodnotě miliard dolarů do rafinerií akreditovaných LBMA. Foto: iStock

Informoval o tom švýcarský ekonomický portál Swiss Info s tím, že nevládní organizace Swissaid vyzývá k větší transparentnosti, aby bylo možné zjistit, zda toto zlato pochází z Ruska a neobcházejí se tak prostřednictvím SAE protiruské sankce, které západ uvalil na Moskvu po jejím vpádu na sousední Ukrajinu.

Čína a Emiráty patří mezi nejdůležitější vývozní destinace zlata z Ruska, které je druhým největším producentem zlata na světě. Švýcarské rafinérie zlata, na které připadá rafinace přibližně 70 procent světového zlata, přestaly od zavedení sankcí na konci února dovážet zlato přímo z Ruska.

Marc Ummel z organizace Swissaid uvedl, že Švýcarsko a jeho rafinérie mají povinnost udělat vše pro to, aby se země nestala únikovou cestou pro ruské zlato tranzitující přes Dubaj, a neobcházejí se tak protimoskevské sankce. Emiráty se v posledních několika letech staly jedním z klíčových center obchodu se zlatem.

PSALI JSME: Prodej ruského zlata překonává příjmy z vývozu ropy a zemního plynu

Švýcarsko je sídlem čtyř ze sedmi největších rafinerií na světě. Organizace Swissaid oslovila pět švýcarských rafinerií s dotazem na jejich dovoz ze SAE. Pouze společnost Valcambi uvedla, že v březnu 2022 zlato ze SAE dovezla. Ostatní uvedly, že nikoli. Některé švýcarské rafinerie odmítly dovážet jakékoli zlato z Dubaje, protože nemohou ověřit jeho původ.

Švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO) minulý měsíc uvedl, že švýcarské společnosti mohou samy rozhodnout, zda jejich obchody s komoditami se státem kontrolovanými ruskými společnostmi splňují standard „nezbytně nutného“. Úřad bude případ od případu posuzovat, zda takové nákupy odpovídají sankcím EU, které přijalo i Švýcarsko.

Mluvčí SECO podle agentury Reuters poznamenal, že obchody, které jsou nezbytně nutné k nákupu, dovozu nebo přepravě zemního plynu a ropy a dalších surovin z Ruska nebo přes Rusko do Švýcarska, nebo do členského státu Evropského hospodářského prostoru, jsou podle aktuálně platných protiruských sankcí stále povoleny.

PSALI JSME: Převádí Rusko zlato přes zločinecké sítě?

Podle organizace Swissaid válka na Ukrajině a problémy s monitorováním sankcí proti ruským producentům zlata zdůrazňují potřebu větší transparentnosti v dodavatelském řetězci. Loni na podzim švýcarská vláda požádala tamní rafinérie, aby posílily audity, které by umožnily zjistit skutečnou zemi původu veškerého zlata pocházejícího ze SAE.

V červenci 2021 totiž nevládní organizace odhalila, že přes Dubaj se do dodavatelského řetězce zlata dostává zlato pocházející z konfliktních oblastí v Africe, a to navzdory zákonům a dobrovolným závazkům k čistotě dodavatelských řetězců.

Podle zprávy zlato zpracovávají společnosti ze Spojených arabských emirátů, které nemají přímé vazby na švýcarské rafinerie, což znemožňuje vysledovat původ kovu a zajistit, aby byl získáván za podmínek respektujících lidská práva a životní prostředí.

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

(luk)

Další z kategorie Zlato