Zlato (oz) / USD
1 255,29
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 435,89
0,01 %
EUR / USD
1,18
0,04 %
USD / CZK
21,86
0,02 %

Skupina Evropské investiční banky (EIB) letos v Česku meziročně zvýšila objem financování. Formou nových úvěrů a záruk zatím letos poskytla asi 800 milionů eur (20,5 miliardy korun). ČTK to dnes řekl viceprezident EIB Vazil Hudák. Loni poskytla skupina EIB v Česku 619 milionů eur (15,9 miliardy korun). Z toho 526 milionů eur poskytla EIB a 93 milionů eur její dceřiná společnost Evropský investiční fond (EIF).

Ruská centrální banka uvalila dočasnou správu na Promsvjazbank, která je podle majetku desátou největší soukromou bankou v zemi, a poskytne jí finanční pomoc, aby posílila její likviditu. Podobný krok činí centrální banka letos již potřetí, upozornila agentura Reuters. Promsvjazbank bude i nadále fungovat bez omezení.

Očekávané rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o zvýšení základních úrokových sazeb o čtvrtinu procentního bodu při jednoznačném poměru hlasů 7:2 vedlo k největšímu zdražení zlata za poslední tři týdny. Žlutý kov v tom byl ale nevinně, protože zvýšení ceny zlata způsobil zejména pokles amerického dolaru, který po rozhodnutí Fedu následoval.

Centrální banky stále zůstávají největšími držiteli zlata na světě. Celkem mají ve svých trezorech pětinu veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo – 33 604,1 tuny. Podle globálního ekonomického výhledu České národní banky (ČNB) z roku 2015 měly centrální banky před třemi lety o 2704 tun zlata méně než dnes. Jen od ledna do prosince navýšily centrální banky celého světa své devizové rezervy ve zlatě o 355,6 tuny.

Evropská centrální banka (ECB) včera podle očekávání ponechala základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů. Zlepšila ale výhled ekonomiky eurozóny, která by letos měla vykázat růst o 2,4 procenta. Základní úrok zůstává na nule.

Rakouská skupina Vienna Insurance Group (VIG) spojí své dvě české pojišťovny, Pojišťovna České spořitelny se v roce 2019 stane součástí Kooperativy. ČTK o tom dnes informovala Kooperativa. Fúze podle ní podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a České národní banky.

Čínská centrální banka dnes překvapivě zvýšila úrokové sazby. K tomuto kroku přistoupila jen několik hodin poté, co svoji hlavní úrokovou sazbu zvýšila centrální banka USA (Fed). Čínská centrální banka (PBOC) naposledy zvýšila úroky letos v březnu. Peking se snaží omezit odliv kapitálu ze země a současně neohrozit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.

Když nic nemáte, nemůže z toho nic vzniknout. U bitcoinu však ano. Letos se jeho cena zvýšila desetinásobně. „První kryptoměna na světě stála dnes kolem 12 000 dolarů. To je zhruba o 2500 dolarů víc, než když ji moje rodina koupila v červnu. Půjde-li dál všechno tímto tempem, mohla by do konce roku vydělat šestinásobek,“ píše Bill Bonner, zakladatel jednoho z největších spotřebitelských webů v USA.

Obě komory amerického Kongresu se v dohodovacím řízení shodly na podobě daňové reformy. Oznámila to včera agentura AP s odvoláním na spolehlivé parlamentní zdroje. Konečná verze by měla spatřit světlo světa v pátek, hlasování v plénu Senátu a Sněmovny reprezentantů i prezidentský podpis by se podle AP mohly stihnout příští týden. Prezident Donald Trump v prohlášení v Bílém domě vyjádřil naději, že reforma začne platit v únoru.

Brexit, tedy připravovaný odchod Británie z EU, udržuje české firmy, které s touto zemí obchodují, v nejistotě. Počet českých firem, které zakládají na ostrovech pobočky, i díky brexitu však rychle roste, jde zejména o technologické a IT podniky. První české firmy už také přišly o zakázky, naopak řada dalších společností plánuje vstoupit na ostrovní trh i přes obavy z odchodu země z unie. Na dnešním setkání s novináři to uvedl šéf britské pobočky agentury CzechTrade Martin Macourek.

Na včerejší mezinárodní klimatické konferenci v Paříži byly představeny nové závazky, které mají podpořit boj proti globálnímu oteplování. Účastníci schůzky ale připomněli i projekty, na kterých už se pracuje. Opatření za miliardy eur zahrnují například plány přestat s používáním fosilních paliv a vytvořit dostatečný tlak na firmy, aby jejich aktivity byly šetrnější k životnímu prostředí. Hostitel akce, francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl, aby se podobný summit konal každoročně.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 255,29 Zlato/USD