Zlato (oz) / USD
1 202,69
0,18 %
Zlato (oz) / CZK
27 636,81
0,37 %
EUR / USD
1,13
0,60 %
USD / CZK
22,98
0,55 %

Zemní plyn do roku 2030 ve světě pravděpodobně nahradí uhlí coby druhý největší zdroj energie po ropě. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energii se podle ní v období 2017 až 2040 zvýší o více než čtvrtinu, ale jen za předpokladu efektivnějšího využívání energie. Bez něj bude nárůst dvakrát větší.

České firmy očekávají, že ekonomika poroste v následujících měsících pomaleji než v letošním roce. Zásadní zvrat ale neočekávají. Přes 43 procent z nich omezuje při rozhodování o investicích nedostatek pracovníků na trhu, přesto svou investiční aktivitu utlumit nehodlají, vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky za třetí čtvrtletí mezi téměř 150 podniky.

Cena zlata klesla o dvacet dolarů za unci, kvůli očekávání, že americká centrální banka v prosinci opět zvýší úrokové sazby. Slabší ceny zlata však zvýšily investiční poptávku zlatých fondů obchodovaných na burze, uvedla konzultační pobočka agentury Reuters společnost GFMS.

V souvislosti s tím, že Bank of England odmítla Venezuele vydat její zlato, připomíná server BullionVault případ, který se týká Československa a který se stal na jaře 1939. Tenkrát československé zlato v hodnotě tehdejších šesti milionů liber převedla anglická centrální banka jménem Banky pro mezinárodní platby (BIS) do vlastnictví německé Reichsbank.

Češi si před Vánocemi půjčují více než loni, roste zejména průměrná půjčená částka. Vyplývá to z ankety ČTK mezi nebankovními poskytovatelů úvěrů.

I případný tvrdý brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody, by většina evropských zemí docela dobře zvládla, je přesvědčen německý ministr financí Olaf Scholz (SPD). Pro Londýn by to ale podle něj bylo nejhorší možné řešení. Scholz to včera v Berlíně řekl zahraničním novinářům.

Zatraktivnit hypoteční zástavní listy pro investory by měla novela zákona o dluhopisech, kterou Senát asi schválí. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor. Horní komora se má vládní předlohou zabývat ve čtvrtek.

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) za letošní tři čtvrtletí poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 126,8 miliardy Kč, což je o 4,4 procenta meziročně více. ČTK o tom dnes informovala ČLFA. O 1,7 procenta stouplo financování podnikatelských investic leasingem či úvěry, o 3,5 procenta vzrostlo financování domácností úvěry či leasingem a o 16,9 procenta financování provozu firem factoringem, tedy odkupem pohledávek. „

Po zveřejnění výsledků voleb do Sněmovny reprezentantů a Senátu v USA, dolar i vládní dluhopisy nakrátko propadly, ale poté začaly opět posilovat. Trhy volební remízu rychle vypustily ze zorného úhlu a soustředily se na očekávání čtvrtého zvýšení základních úrokových sazeb v letošním roce.

Zlato v minulém týdnu kleslo, protože oživení dolaru a zlepšená chuť k rizikovějším aktivům tlačila investory pryč od drahých kovů. Vyjádřeno v číslech: cena zlata se snížila o 0,13 procenta z 1244,09 dolaru za unci na nejnižší listopadovou hodnotu 1219,59 dolaru. Jenže po této zprávě Reuters, zlato dál o víkendu zlevňovalo až na 1209 dolaru za unci.

Uskutečnění plánovaného spojení Monety Money Bank s Air Bank a Home Creditem nebude mít vliv na to, že banka vyplatí akcionářům za loňský, letošní, příští a přespříští rok slíbenou dividendu celkem minimálně 11,5 miliardy Kč. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,18 %
1 202,69 Zlato/USD