Zlato (oz) / USD
1 285,68
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 143,54
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
21,89
0,00 %

Roční míra inflace v Británii se v září vyšplhala na tři procenta a je nejvýše za pět a půl roku. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Vývoj je v souladu s odhady analytiků agentury Reuters a naznačuje, že centrální banka již brzy přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Měsíční růst zpomalil na 0,3 procenta proti růstu o 0,6 procenta v srpnu.

Japonský Nikkei Asian Review napsal, že Čína začne kupovat ropu za juany převoditelné na zlato na šanghajské burze. Informaci okamžitě převzaly všechny weby (včetně našeho) a analytici se začali prezentovat v senzačních rozborech o dopadu tohoto kroku. „Všechny pověsti a analýzy o zlatě, ropě a juanu jsou založeny na článku Nikkei. Článek však necituje žádné oficiální zdroje,“ pustil se do kritiky Koos Jansen na singapurském serveru Bullion Star.

Přihodilo se to při mezipřistání letadla Vanilla Air. Jeden z uklízečů si všiml, že na toaletě v zadní části letadla je uvolněný panel. Odkryl ho a našel tři černá pouzdra. Další tři pak byla nalezena na jiné toaletě letadla. V pouzdrech bylo ukryto několik kilogramů zlata. Celníci později zjistili, že k převozu zlata do Japonska, pašeráci využívali letadla nízkorozpočtových aerolinií, protože ta létají jak na vnitrostátních, tak i mezinárodních linkách.

Německé aerolinky Lufthansa předložily nabídku na převzetí části zkrachovalé italské společnosti Alitalia a plán její reorganizace. Oznámila to včera agentura Reuters s tím, že Lufthansa se favoritem italské vlády zřejmě nestane, neboť Řím nechce v prodeji aktivity firmy dělit, a problémem je i předpokládané propouštění.

Cena palladia dnes poprvé od roku 2001 překročila hranici 1000 dolarů (21 800 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu). Cenu zvyšuje vysoká poptávka od výrobců automobilů a zároveň omezené dodávky kovu na trh, uvedl list Financial Times. Cena vzrostla až na 1008 dolarů za unci.

Skupina Arca Capital koupila za desítky milionů korun podíl ve společnosti European Metal Holdings (EMH), která plánuje těžbu lithia v Česku. Společnost slovenského finančníka a miliardáře Pavola Krúpy výši podílu neuvedla, chce ho ale dál navyšovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí skupiny Arca Capital Barbora Hanáková. Cena jedné akcie EMH na londýnské burze dosahuje hodnoty 53 pencí, tedy v přepočtu 15,4 koruny.

Londýn jako světové centrum obchodu se zlatem čelí výzvám na několika frontách. Objem obchodů v New Yorku stoupá a Čína, kde většina vzácného kovu skončí, nabízí investorům nové způsoby, jak vsadit na pokles nebo růst ceny zlata. Navíc jsou londýnské obchody se zlatem často neprůhledné, protože převážná většina se jich uskutečňuje mimo zúčtovací střediska přímo mezi kupujícím a prodávajícím - přičemž každý z nich přebírá riziko selhání druhého. Jen zúčtované a oznámené obchody se zlatem ve městě loni překročily 6,2 bilionu dolarů. A ty ostatní?

Egon von Greyerz, zakládající a řídící partner švýcarské společnosti Matterhorn Asset Management, se rozhodl zveřejnit praktiky švýcarských bank, s nimiž se neustále setkává. Nedržte zlato ve švýcarských bankách ani v bankách jiných zemí. „Téměř pravidelně se setkáváme se situacemi, a to jak ve středních, tak i ve velkých švýcarských bankách, které by měly střadatele velmi znepokojovat,“ napsal na webových stránkách své firmy. A uvedl celý seznam případů, s nimiž se ve své praxi setkal.

Britové se minulý týden zbavili 60 milionů kulatých jednolibrových mincí, které počínaje nedělní půlnocí v Británii přestali platit. Nahradí je mince hranatějšího tvaru, které budou hůře falšovatelné. Mezi lidmi ale podle britských médií stále koluje až 400 milionů starých jednolibrovek. Mnoho obchodů už oznámilo, že je hodlají přijímat dál, některé až do Vánoc.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok získal od magazínu GlobalMarkets ocenění Guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu pro rok 2017 za hladké ukončení devizových intervencí, včetně důkladné přípravy a efektivní komunikace. ČNB o tom o víkendu informovala v tiskové zprávě. Oceněna byla také politika ČNB v oblasti finanční stability. Magazín GlobalMarkets je oficiálním časopisem výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Americký finanční ústav Bank of America ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil zisk o 15 procent na 5,12 miliardy dolarů (112 miliard Kč). Bank of America je podle objemu aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 285,68 Zlato/USD