Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %

Obavy vzbuzuje zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů (SAE), kde mezery v zákonech potenciálně umožňují obchodování s tzv. konfliktním zlatem. Švýcarské úřady proto sdělily rafineriím zlata, aby zpřísnily kontrolu dovozu drahého kovu ze SAE ve snaze omezit obchodování s nelegálním africkým zlatem.

Bomba sice ještě nevybuchla, avšak doutnák už je na světě. Nečekaně nalezená závěť, pohřešovaná přes 60 let, může přinést klíčové odhalení v záhadě japonské zaoceánské lodě Awa Maru.

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé za tři roky překonala 85 dolarů za barel. Na vině jsou obavy, že dodávky suroviny budou v příštích měsících nedostatečné, protože poptávku po ropných produktech bude podporovat prudký nárůst cen zemního plynu a uhlí.

Nejznámější kryptoměna bitcoin vystoupila na půlroční maximum a blíží se hranici 60 000 dolarů. Investoři sázejí na to, že regulační orgány ve Spojených státech brzy schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF), který se zaměřuje na futures na bitcoiny.

Cena zlata dnes po oslabení dolaru a výnosů amerických dluhopisů vzrostla na měsíční maximum. Vystoupila na hranici těsně pod 1800 dolarů (39 400 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři se ke zlatu obracejí jako k nástroji zajištění proti inflaci.

Dovoz zlata do Indie vzrostl v září meziročně o více než 650 procent, do země se v minulém měsíci dovezlo 91 tun zlata v celkové hodnotě 112 miliard korun. Před tradičními svátky lze čekat další růst zájmu o drahý kov i v říjnu.

Akcie ve Spojených státech podpořily čtvrtletní výsledkové zprávy i statistika o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Posílily velké banky i technologické společnosti. Na devizovém trhu oslaboval dolar.

Ceny ropy se zvyšují po zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která předpovídá, že prudké zdražení zemního plynu a uhlí podpoří poptávku po ropě. Výraznějšímu růstu cen ropy nicméně brání zpráva o stoupajících zásobách suroviny ve Spojených státech.

Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli případnému zvýšení ceny z důvodu rostoucích nákladů pekařů by zákazníci mohli zaplatit o 30 korun více. Cena chleba za kilogram podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) činí zhruba 30 korun, v rámci Evropské unie má ČR pátý nejlevnější chléb. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Svazu pekařů a cukrářů. Neúměrně nízká podle nich je v Česku i cena rohlíku, který lidé koupí za 1,9 koruny.

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od letošního května překonala 58 000 dolarů (zhruba 1,27 milionu Kč). Spekulanti podle agentury Bloomberg sázejí na to, že bitcoin bude útočit na své maximum z letošního dubna, kdy jeho cena dosáhla téměř 65 000 dolarů. Toleranci kryptoměn naznačil ruský prezident Vladimir Putin.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Vyplývá to ze včerejších údajů amerického ministerstva práce.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 767,62 Zlato/USD