Zlato (oz) / USD
1 268,07
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 171,49
0,21 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
24,58
0,21 %

Míra inflace v eurozóně v dubnu vystoupila na 1,9 procenta, zatímco v březnu činila 1,5 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. Výsledek mírně překonal očekávání analytiků, kteří inflaci v anketě agentury Reuters odhadovali na 1,8 procenta. K růstu přispěly zejména dražší energie.

Poslanci podpořili vládní novelu zákona o platebním styku, která má za cíl kromě jiného zvýšit bezpečnost internetových plateb i práva uživatelů platebních služeb. Posiluje také práva uživatelů platebních služeb například tím, že v případě ztráty nebo zneužití karty snižuje uživateli limit odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce z nynějších 150 na 50 eur, tedy asi 1400 korun. Dále norma umožňuje lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace. „Lze tak snadněji řídit a plánovat rodinné finance,“ uvádí vláda.

Nedávný odchod České národní banky od udržování umělého kurzu koruny může přinést větší tlak na vládu, aby stanovila cílový termín pro přijetí eura, parafrázovala agentura Reuters výroky nového člena bankovní rady Oldřicha Dědka. Ve videorozhovoru zveřejněném na webových stránkách naší centrální banky Dědek připomněl, že čeští vývozci měli po tři roky bez kurzového rizika podmínky jako v eurozóně.

Poprvé v životě si Mexičanka María Félixová chtěla otevřít bankovní účet ve svých 116 letech, neboť podle nového zákona nemůže jiným způsobem dostávat důchod. Banka jí ale kvůli přílišnému stáří nevyhověla. Tři měsíce proto nedostávala peníze, než vedení finančního ústavu změnilo názor.

V nevěřícím úžasu strnuli Britové Nick Mead (55) a Todd Chamberlain (39), když otevřeli palivovou nádrž nejnovějšího přírůstku Meadovy sbírky vojenských vozidel - iráckého tanku typu 69. Skrývala pět zlatých prutů.

Spojené státy, Kanada a Mexiko již brzy začnou jednat o úpravě společné Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Novinářům to včera sdělil americký prezident Donald Trump s tím, že pokud pro USA nedosáhne spravedlivého ujednání, tak dohodu vypoví.

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů. Potvrdila zároveň, že je připravena současný program rozšířit, pokud to bude situace vyžadovat.

Polsko obdrží v polovině června první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Stane se tak v rámci dohody s americkou společností Cheniere Energy, informovala dnes polská státní plynárenská společnost PGNiG. Polsko svůj první terminál pro dovoz LNG vybudovalo v rámci širšího plánu snížit závislost na ruské plynárenské společnosti Gazprom.

Známý investor a ekonomický komentátor Jim Rogers varoval, že nulové úroky jen oddálily bankroty firem a podržely nad vodou mrtvé firmy a zombie banky. Tento experiment podle něj velmi špatně skončí a ekonomiky si nakonec budou muset projít bolestí, úklidem po chybách a restartem.

Konec devizových intervencí České národní banky (ČNB) nebude mít okamžitý vliv na primární cenu zlata, která je v dolarech. Na korunovou cenu zlata ale může mít vliv případné posilování tuzemské měny. To by vedlo ke zlevnění zlata pro české investory. Oslabování koruny naopak zlato prodraží. Shodli se na tom ekonomové a manažeři, které v anketě oslovila redakce portálu Zlato.cz.

Švýcarská banka Credit Suisse hospodařila s čtvrtletním ziskem, vzrostly jí i tržby. Banka to včera oznámila v bilanční zprávě. Uvedla v ní zároveň, že dále navýší kapitál o čtyři miliardy švýcarských franků prostřednictvím vydání nových akcií.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 268,07 Zlato/USD