Zlato (oz) / USD
1 311,09
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 212,09
0,00 %
EUR / USD
1,22
0,00 %
USD / CZK
20,76
0,00 %

Sněmovna včera v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona, který upravuje poskytnutí státní záruky České národní bance za úvěr pro Mezinárodní měnový fond. Česká národní banka má MMF poskytnout zápůjčku 1,5 miliardy eur, tedy asi 40 miliard korun, a půjčku bude financovat ze svých devizových rezerv. Půjčka má posílit zdroje MMF. Vláda uvádí, že poskytnutí půjčky MMF je zahraničněpolitickou prioritou České republiky.

Výnosy z těžby nebo prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn podléhají dani z příjmu. Vyplývá to z vyjádření Finanční správy na dotaz ČTK. Daň z příjmu je v takovém případě 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny. Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.

V Norsku sídlí finanční moc v šikmé mansardě. Když Yngve Slyngstad (55) vstane z křesla u psacího stolu, musí si dávat dobrý pozor, aby se neudeřil do hlavy. Největší investor světa úřaduje v místnosti menší a skromnější, než bývají kanceláře většiny filiálek českých bank. Přitom spravuje norský ropný fond, oficiálně zvaný Vládní penzijní fond – Statens pensjonsfond, do něhož jedna z nejbohatších zemí světa ukládá příjmy z ropy a zemního plynu. Loni poprvé hodnota jeho majetku překročila bilión eur (25,4 biliónu korun).

Hodnota venezuelského zlatého pokladu se v roce 2017 meziročně snížila o 14 procent. Vyplývá to z finančního výkazu centrální banky. Zlato přitom představuje téměř 70 procent devizových rezerv země, které na konci roku 2017 činily 9,665 miliardy dolarů. Hodnota venezuelského měnového zlata činila ke konci prosince minulého roku 6,626 miliardy dolarů, uvedla podle nejnovějších oficiálních informací agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump včera vydal exekutivní příkaz zakazující jednotlivcům i podnikům ve Spojených státech používání venezuelských digitálních měn. Informoval o tom Bílý dům. Venezuela podle Trumpa tyto měny zavádí ve snaze vyhnout se ekonomickým sankcím ze strany Spojených států. Vláda USA také o čtyři Venezuelany rozšířila svou sankční listinu. Podle některých vysokých vládních představitelů Washington také zvažuje uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor, napsala agentura Reuters.

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v loňském roce zvýšil o 27,6 procenta na 222 miliardy rublů (téměř 80 miliard Kč). Výsledky podpořily vyšší ceny ropy a těžba, uvedla firma v dnešním prohlášení.

Město Plattsburgh ve státě New York se stalo prvním městem ve Spojených státech, které zakázalo pro příštích 18 měsíců těžbu kryptoměn. Městská rada pro to hlasovala jednomyslně.

Globální nabídka zlata oslabuje a investoři očekávají vyšší ceny. Pokles dodávky nového zlata na trh v roce 2017 byl nejvyšší od roku 2008. Pokud se zásoby zlata opravdu tenčí, předpovídají odborníci zlatu špičkové období.

Příští rok lze očekávat zpomalení růstu mezd v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Ideální by podle něj bylo, kdyby mzdy rostly podobně jako reálné HDP země, tedy rámcově kolem čtyř procent. Průměrná hrubá mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala 30 000 korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Tuzemská ekonomika ve stejném období zrychlila růst na 5,2 procenta.

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 1,25 procenta. Informovala o tom dnes ČNB. Sazbu stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok, dnes zveřejněné rozhodnuté je tedy platné od 1. dubna 2019.

Největší světová služba pro streamování hudby Spotify uvede své akcie na newyorskou burzu 3. dubna. Informovala o tom firma při setkání s investory. Podle analytiků by se tržní hodnota podniku mohla pohybovat kolem 20 miliard dolarů (zhruba 412 miliard Kč), napsala agentura DPA.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 311,09 Zlato/USD