Zlato (oz) / USD
1 287,53
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
28 567,22
0,51 %
EUR / USD
1,17
0,18 %
USD / CZK
22,19
0,14 %

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,489 milionu lidí. Bylo to o zhruba 30 000 méně než na konci roku 2016. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností ČR.

Pět lidí poslal v červnu do vězení soud za výrobu a prodej padělaných zlatých slitků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Kriminalisté z Daňové kobry se případem zabývali od roku 2015, škodu vyčíslili na více než jeden milion korun.

Na konci června investiční společnost Paulson & Co. vlastnila 4,36 milionu akcií společnosti SPDR Gold Shares, největšího investičního fondu ve světě zlata s aktivy v hodnotě přes 30 miliard amerických dolarů. Společnost Bridgewater Associates, největší hedgeový fond na světě, přidala v tomto čtvrtletí zlaté fondy obchodované na burze do svého portfolia nákupem 577 264 akcií v hodnotě 68,1 milionů dolarů. Společnost Templeton Global Advisors zvýšila svůj podíl ve společnosti Barrick Gold Corp., což je největší těžař zlata na světě.

Americký web Mining Journal uveřejnil jednu z prognóz, která vypadá jako z jiného (ekonomického) světa. Její autor Barry Dawes z firmy Martin Place Securities v ní napsal, že na základě nabídky a trendů z masivního nárůstu cen zlata v letech 2008 – 2011 by současný trh mohl vyhnat cenu žlutého kovu až do výše 3000 dolarů za troyskou unci.

Německá prokuratura obvinila ze špionáže švýcarského občana. Čtyřiapadesátiletý Daniel M., který je už od dubna ve vazbě, čelí podezření, že se snažil z německých finančních úřadů získat informace o jejich nákupech dat ze švýcarských bank. Informovala o tom agentura DPA.

Irský ministr financí Paschal Donohoe odmítá vyhovět požadavku Evropské komise, aby jeho země od americké společnosti Apple zpětně vybrala daně ve výši 13 miliard eur (téměř 339 miliard Kč). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) řekl, že Dublin není povinen žádosti vyhovět.

Čína uprostřed obchodního sporu se Spojenými státy vystřídala Japonsko na pozici největšího věřitele USA. Ty jí na konci června dlužily už 1,15 bilionu dolarů (25,6 bilionu Kč). Vyplývá to ze statistiky, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Obě asijské velmoci tak drží dvě třetiny objemu amerických státních dluhopisů, které jsou v zahraničních rukou.

Výhled na vývoj cen vzácných kovů se během posledního měsíce značně změnil. Na začátku července bylo zlato a zlaté akcie slabé a hrozily vážné propady pod různé psychologické hranice, jako je například cena 1200 dolarů za troyskou unci. Tyto pohyby se změnily a nyní zlato a zlaté akcie ohrožují hranici 1300 dolarů za unci. Proto se změnila i prognóza a pomocí korekcí na akciovém trhu by drahé kovy mohly dál pokračovat ve svém nedávném oživení.

Americký prezident Donald Trump své výhružky Severní Koreji znásobil ve svém tweetu. Napsal v něm, že na řadě je vojenské řešení. A Pacifické velitelství americké armády mu rovněž tweetem odpovědělo, že letouny B-1B Lancer na Guamu jsou připraveny splnit své poslání, bude-li to třeba. Zatím Trumpa od preventivního útoku na Severní Koreu, odrazuje nebezpečí, že by situace mohla eskalovat do odvetných útoků proti USA a jejich spojencům Jižní Koreji a Japonsku.

Německý ústavní soud se obrací na Soudní dvůr Evropské unie. Podle svého úterního prohlášení má pochybnosti o programu nákupu dluhopisů, který provozuje Evropská centrální banka (ECB). Soud v německém Karlsruhe tak reaguje na tři ústavní stížnosti podané některými německými politiky a vysokoškolským učitelem.

Míra inflace ve Švédsku v červenci poprvé za více než šest let překonala dvouprocentní inflační cíl centrální banky (Riksbank). Jádrová inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPIF v červenci stoupla meziročně z 1,9 na 2,4 procenta. Devizový trh na zprávu reagoval zpevněním švédské koruny a investoři předpokládají, že Riksbank po letech mohutných stimulů bude urychleně normalizovat svou měnovou politiku, píše list Financial Times.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,37 %
1 287,53 Zlato/USD