Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,37
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,02 %
USD / CZK
22,05
0,00 %

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu Kč. Za růstem dluhu je prodej státních pokladničních poukázek s cílem peníze investovat s větším výnosem a získat dodatečné příjmy státního rozpočtu. Ministerstvo financí si také ve druhém čtvrtletí předfinancovalo většinu letošní splátky dluhopisu v hodnotě 74,4 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo. Na každého Čecha tak připadá hypoteticky dluh 161 500 Kč.

Kvůli povinnému zveřejňování finančních údajů firem v obchodním rejstříku čelilo již téměř 15 procent firem agresi ze strany konkurence či problémům v podnikání. Finanční informace o firmách ve sbírce listin obchodních soudů sleduje 84 procent podniků. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory mezi 476 společnostmi z řad mikrofirem, malých, středních i velkých podniků napříč obory a regiony.

Za posledních deset let vzrostlo americké zadlužení o 122 procent. Hrubý domácí produkt však vzrostl jen o 35 procent. Spojené státy tíží vysoké mandatorní výdaje a málo produktivních investic. Každý půjčený dolar tak vygeneroval pouze 44 centů ekonomického výstupu. Jak investoval prezident Thomas Jefferson?

Jedna z největších nezodpovězených otázek, které podle svých slov čelí analytik Lawrie Williams, webový komentátor londýnské firmy Sharps Pixley, je, zda oficiálně oznamované zlaté rezervy Číny jsou skutečností, nebo fikcí. Podle tamní centrální banky, která údaje vykazuje Mezinárodnímu měnovému fond (MMF), zůstaly v posledních 20 měsících rezervy na údaji 1842,6 tuny.

Některé z investičních fondů zřejmě přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů namísto devatenáctiprocentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl. Včera to v novele zákona o daních z příjmů schválil Senát.

Téměř dvě pětiny tuzemských firem (39 procent) považují investiční pobídky státu za nežádoucí a zbytečné pokřivení trhu. U firem nad 250 zaměstnanců je to 46 procent podniků. Dalších 29 procent má tuto podporu za mimořádný nástroj, který by měl stát využívat jen ve výjimečných případech. Ukázal to průzkum Hospodářské komory mezi téměř 200 firmami.

Rostoucí počet exekucí, nedostupné bydlení a nerovné postavení žen a mužů jsou podle Národní zprávy české koalice Social Watch v současné době nejpalčivějšími problémy české společnosti. Autoři analýzy dnes na tiskové konferenci upozornili také na opomíjení strategického dokumentu OSN Agenda 2030, která se týká plnění cílů udržitelného rozvoje.

Česká národní banka by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Novelu zákona o ČNB do připomínkového řízení předložilo ministerstvo financí. Tento návrh již na počátku roku 2017 schválila vláda, tehdejší Sněmovna jej ovšem nestihla před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny projednat. Návrh tak MF předložilo znovu. Řada poslanců již při loňském projednávání vyjadřovala obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení.

Osobnosti amerických veřejných financí Ben Bernanke, Timothy Geithner a Henry Paulson v nedávném společném vyjádření až pochybují o schopnosti americké ekonomiky vypořádat se s další případnou krizí. Souhlasně také kritizují vládní deficity a zadlužení.

Centrální banky dál zůstávají čistými kupci zlata a v Indii, druhé co se týče zlata nejbohatší zemi světa, se objevuje návrat poptávky po drahém kovu. To jsou dvě hlavní informace ve zprávě banky Standard Chartered. Posilování amerického dolaru je hlavní příčinou současného poklesu ceny zlata, ale uvedený fakt na druhé straně rovněž vyvolává poptávku, dodávají bankovní analytici.

Kladné hodnocení vývoje ekonomiky se mezi Čechy proti minulému roku zvýšilo. Dvě třetiny Čechů se domnívají, že ekonomice se daří dobře, před rokem to bylo 59 procent respondentů. Více než tři čtvrtiny Čechů také očekávají, že se ekonomice v příštím půl roce bude dařit stejně nebo lépe, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos mezi 1037 respondenty.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,00 %
1 231,84 Zlato/USD