Zlato (oz) / USD
1 301,72
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
29 427,02
0,15 %
EUR / USD
1,13
0,03 %
USD / CZK
22,61
0,18 %

Ministerstvo financí dnes zahájí prodej další, třetí emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Dluhopisy bude možné koupit v rámci této emise do 14. června. Ministerstvo dnes zároveň zveřejní údaje o objednávkách v rámci druhé emise, která skončila pátek, a podrobnosti k začínající emisi.

Historicky nejnižší úrokové sazby po celém světě způsobují, že investoři špatně odhadují inflační očekávání a tak by jakýkoli cenový šok v rámci globální ekonomiky mohl být katalyzátorem, který podle analýzy skotské Aberdeen Standard Investments pohání ceny zlata zpět nad 1350 amerických dolarů za troyskou unci.

Příští dva roky budou pro zlato dobré . Mělo by se pohybovat v průměru 1338 dolarů za unci v roce 2019 a 1367 dolarů v roce 2020. Nová zpráva kanadské banky RBC předpokládá, že vzácný kov bude dělat spíše stabilní než sporadické zisky.

Německé bankovní domy Commerzbank a Deutsche Bank potvrdily spekulace médií, že zvažují fúzi. Commerzbank v krátkém sdělení uvedla, že banky se dohodly na zahájení rozhovorů, Obě firmy ale upozorňují, že jednání nemusejí přinést žádný výsledek. Deutsche je největší bankou v Německu a pokud by se spojila s Commerzbank, vznikla by zřejmě třetí největší banka v Evropě za britskou HSBC a francouzskou BNP Paribas, uvedla agentura Reuters.

Bez vousů, štíhlý a se vzhledem romantického dandyho se Karel Marx stává hrdinou kresleného seriálu, který si objednala propagandistická sekce Komunistické strany Číny. Ta si přeje, aby se německý filozof stal pro mladé lidi přitažlivějším, píše agentura AFP. Seriál šířený na internetu se nazývá Vůdce a má zpřístupnit marxistické teorie Číňanům, kteří začínají studovat teze slavného vousatce už od střední školy.

Tokijský soud dnes odsoudil zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy Mt. Gox Marka Karpelese k podmínečnému trestu dva a půl roku vězení. Potrestal tak jeho podíl na zmizení 850.000 bitcoinů v hodnotě stamilionů dolarů, jež předcházelo zhroucení směnárny. Informovala o tom japonská agentura Kyodo News.

Čínská vláda dnes schválila nový zákon o zahraničních investicích. Krok je všeobecně vnímán jako snaha pomoci čínsko-americkým obchodním rozhovorům, záměrem zákona je nastolit rovnější podmínky pro podnikání domácích i zahraničních firem. Někteří kritici těchto opatření ale tvrdí, že nová pravidla zcela neřeší problémy, se kterými se zahraniční podniky v Číně potýkají, napsal zpravodajský server BBC.

Sněmovna dnes udělila vládě předběžný souhlas k hlasování v Radě Evropské unie o návrzích opatření, která mají řešit dopady na rozpočet unie v případě, že Británie opustí EU bez dohody. Pro takzvaný brexit bez dohody připravila Evropská komise několik nařízení, která řeší především vzájemné finanční závazky. Předběžný souhlas musí vládě dát také Senát.

Mýdlová opera v britské sněmovně a americký dolar jsou dva hlavní faktory, které dnes ovlivňují cenu žlutého kovu. Dolar ve čtvrtek znovu získal půdu pod nohama a nejistota kolem brexitu se zmírnila, takže zlato zastavilo svůj růst a začalo oscilovat kolem psychologické hranice 1300 dolarů za troyskou unci.

Jediným kandidátem na post nového šéfa Světové banky (SB) je vysoký úředník ministerstva zahraničí USA David Malpass (63) navržený americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR na roky 2019 až 2023 má přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů. Při prezentaci koncepce to včera řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Koncepci schválila vláda 4. března.

Vývoj ceny zlata

Aktuální cena zlata (oz)

0,03 %
1 301,72 Zlato/USD