Zlato (oz) / USD
2 232,85
1,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šéf JP Morgan Private Bank: Éra zlata?

Stephen Jury je výkonným ředitelem JP Morgan Private Bank a jejím globálním investičním stratégem. Poměrně vzácně se vyslovuje o výhledu zlata, který pro příštích 12 měsících označil jako konstruktivní. Podle jeho názoru by půdu pro zhodnocení zlata mělo připravit zejména snížení úrokových sazeb v USA. Pravděpodobně od června.

„Pochopení jedinečných vlastností zlata a jeho výhod je zásadní pro investory, kteří chtějí založit portfolia, jež mají přežít ekonomické cykly,“ domnívá se šéf JP Morgan Private Bank Stephen Jury. Ilustrační foto: iStock

Dalším tématem je přetrvávající geopolitické napětí, jež by mělo dál pohánět diverzifikaci rezerv centrálních bank. Kromě toho jsou v roce 2024 ve víc než 60 zemích reprezentujících přibližně polovinu světové populace národní volby. A také dva tragické konflikty, které mohou mít dopad na globální dodavatelské řetězce.

„Vidíme další centrální banky, které letos hodlají přidat zlato do rezerv a nemusí být citlivé na ceny. Vidíme investory do zlatých podílů v burzovních fondech, kteří se vrátí na trh a začnou znovu hromadit zlato, protože výnosy jiných aktiv budou klesat.

O investice do zlata se zatím nikdo nepere, protože investoři se nechali zlákat vysokými úrokovými sazbami – a právě tento vývoj nás zvláště zajímá,“ píše Stephen Jury.

„Nedostatečně vlastněné a podhodnocené investice jsou často zralé na zhodnocení. Náš aktuální výhled zlata na konec roku je 2 250-2 350 dolarů za unci,“ tipuje americký expert. Zlato je dle něj i v moderní době oblíbenou součásti investičního portfolia.

PSALI JSME: Zlatá vyhlídka podle JPMorgan Chase? Letos až na 2 500 dolarů za unci

Historicky přináší atraktivní dlouhodobé výnosy kolem osmi procent ročně za posledních 20 let. A to i přes svoji volatilitu, když jeho cena v letech 2011 až 2015 klesla přibližně o 40 procent, než se v roce 2020 plně vrátila, a v době psaní tohoto článku stála na nových rekordech.

„Nejlepší možný důvod, proč vlastnit zlato, je z našeho pohledu diverzifikace portfolia. To se dokonale potvrdilo v roce 2022, kdy globální akciové trhy ztratily 19,46 procenta, globální dluhopisy přišly o 16 procent a zlato vzrostlo o tři procenta,“ uzavírá šéf JP Morgan Private Bank.

„Pochopení jedinečných vlastností zlata a jeho výhod je zásadní pro investory, kteří chtějí založit portfolia, jež mají přežít ekonomické cykly.“

V první půli března se jedněmi z nejcitovanějších staly výroky Natashy Kanevy, šéfky komoditního výzkumu sesterské JPMorgan Chase v rozhovoru pro Bloomberg TV. Označila zlato za nejlepší komoditu, což vyvolalo diskusi o jeho potenciálu vyšplhat se ještě výš. Kaneva byla odvážnější než Jury, když prohlásila, že zlato by letos mohlo zdražit až na 2 500 dolarů za unci.

PSALI JSME: Analýza Société Générale narýsovala zlatý cíl na 2 460 dolarech za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato