Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podle banky RBC zlato vyšplhalo příliš vysoko

Zlato se v pátek ustálilo nad 2 390 dolary za unci po dosažení maxima 2 417 dolarů v obavách z odvetného úderu Izraele, který však Iránu jen naznačil, čeho se má obávat. Na druhé straně zlato čelilo tlaku silných ekonomických údajů z USA například u maloobchodních tržeb nebo průmyslové výroby. Ani jestřábí komentáře několika představitelů centrální banky, že úrokové sazby zůstanou delší dobu restriktivní, však nevystrašily zlato natolik, aby neskončilo týden s dvouprocentním ziskem.

Současné modely, které zahrnují směs různých ekonomických faktorů, stále naznačují nadhodnocení zlata, tvrdí analytici Royal Bank od Canada. Ilustrační foto: iStock

Analytici kanadské banky RBC (Royal Bank od Canada) ale tvrdí, že fundamenty ukazují spíš na pokles ceny zlata, byť v delším horizontu: „Klíčové faktory, jako vysoké úrokové sazby a silný dolar, naznačují, že zlato může být výrazně nadhodnocené. Tradiční makroekonomické modely náš názor podporují.“

Britský web Proactive dodává, že navzdory potenciálu dalšího růstu ceny zlata kvůli silné poptávce i bez snižování úrokových sazeb, je trh se zlatem zranitelný také kvůli negativním investičním trendům s výjimkou Asie, což má prokazovat odliv investic do zlata v burzovních fondech.

PSALI JSME: Zlato neřeklo poslední slovo. V záloze je spousta faktorů pro další rekordy

Také tím RBC odůvodňuje své opatrné prognózy s průměrnou letošní cenou zlata 2 248 dolarů a v příštím roce 2 394 dolarů za unci, protože trh prý bude muset přehodnotit svá očekávání.

„Nedávné analýzy potvrdily, že podle poptávky nelze spolehlivě předpovídat cenu zlata… Současné modely, které zahrnují směs různých ekonomických faktorů, stále naznačují jeho nadhodnocení,“ tvrdí analytici banky.

PSALI JSME: Trend ceny zlata je pozitivní a nebe se zdá být jediným limitem

(rek)

Další z kategorie Zlato