Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcaři odhalují své vlastní pokrytectví

Od začátku ruské okupace Ukrajiny skončilo ve švýcarských rafineriích 75 tun zlata ruského původu. Potvrdil to společný výzkum reportérů švýcarské veřejnoprávní televize SRF a týdeníku Die Wochenzeitung.

Od začátku ruské okupace Ukrajiny skončilo ve švýcarských rafineriích 75 tun zlata ruského původu. Ilustrační foto: iStock

Od roku 2021 prošlo švýcarskými rafineriemi 110 tun ruského zlata v hodnotě přes 6,6 miliardy dolarů. Od začátku války v roce 2022 to bylo 75 tun zlata. Potvrzují to údaje Spolkového úřadu pro cla a bezpečnost hranic. Před válkou Švýcarsko dováželo v průměru 20 tun ruského zlata ročně. Během prvních pěti měsíců letošního roku se však přes Londýn do Švýcarska dostalo z Ruska 38 tun zlata.

Do roku 2018 Rusko vyváželo do Velké Británie jen málo zlata. Objemy ale explodovaly, když od roku 2019 do vypuknutí války Rusko prodalo přes Londýn víc než 700 tun zlata v hodnotě přes 34 miliard švýcarských franků, jak potvrzují údaje o britském zahraničním obchodu.

Švýcarský odborník na drahé kovy Bernhard Schnellmann má pro tento nárůst vysvětlení. „Ruská centrální banka zastavila nákupy zlata v polovině roku 2019 a později zrušila daň z přidané hodnoty na zlato,“ řekl serveru Swissinfo. „Vývoz zlata pak masivně vzrostl.“

PSALI JSME: Švýcarská zlatá licoměrnost

Bývalý profesor trestního práva a odborník na obchodování se zlatem Mark Pieth má však jiný názor. Vidí jasnou souvislost s ruskou invazí na Ukrajinu. „Předpokládám, že tyto prodeje byly o přípravách na válku,“ říká. Pieth má podezření, že Rusko mohlo financovat přípravy na přepadení Ukrajiny kromě prodeje ropy a plynu také prostřednictvím masivního exportu zlata.

„Skutečnost, že toto zlato bylo zpracováváno i ve Švýcarsku, je problematická,“ cituje Pietha Swissinfo. „Ruský režim na tomto byznysu v současnosti nevydělává. Pokud švýcarské rafinérie nyní dovážejí a přetavují toto zlato, je to právně bezproblémové, ale eticky velmi sporné,“ říká.

Marc Ummel, šéf komodit v humanitární organizaci Swissaid, souhlasí. „Prostřednictvím rafinace se eticky pochybné ruské zlato stává zlatem se švýcarskou pečetí.“

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

Rafinerie zlata ve Švýcarsku ale nevidí žádnou souvislost mezi zpracováním zlata ruského původu a ruskou útočnou válkou. „Toto zlato nemá nic společného s etikou. Bylo vyrobeno před začátkem války,“ domnívá se Christoph Wild, šéf švýcarské asociace výrobců a obchodníků s drahými kovy.

Pokud lze prokázat, že předmětné zlato bylo vyvezeno z Ruska do Velké Británie před válkou a zahájením sankcí, nevidí v jeho rafinaci žádný etický problém.

Pokud jde o nedávné dovozy zlata ruského původu do Švýcarska, i celní správa trvá na tom, že vše je legální. „Dovoz byl zkontrolován,“ říká. Ačkoli zlato původně pocházelo z Ruska, bylo vyvezeno do Spojeného království v únoru 2022 před začátkem války, tvrdí švýcarští celníci. Pro ně tak nepochází přímo z Ruska, a proto neslouží k přímému financování války.

PSALI JSME: Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

Švýcaři podporují Rusko, jak jen to jde. Společnost Open Mineral registrovaná v Abú Dhabí a zcela vlastněná společností Open Mineral se sídlem ve švýcarském Zugu, dovezla mezi srpnem a lednem do Spojených arabských emirátů v šesti zásilkách ruské zlato za 44 milionů dolarů.

Potvrzují to dokumenty získané Financial Times a potvrzené jak švýcarským obchodníkem s komoditami, tak ruskými celními prohlášeními, které deníku poskytla Free Russia Foundation.

Švýcarskou licoměrnost dokazuje i federální správní soud, který v březnu 2022 rozhodl, že společnosti nemusejí objasňovat původ svého zlata ani jejich dodavatele. Na druhé straně je Švýcarsko zásadové v tom, že zakazuje dovoz zbraní nebo střeliva na obranu Ukrajiny, které o Švýcarsko jenom zavadí.

PSALI JSME: Švýcarská nevládní organizace odsuzuje dovoz ruského zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato