Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Švýcarská nevládní organizace odsuzuje dovoz ruského zlata

Švýcarsko v únoru dovezlo z Ruska bezprecedentní množství zlata, a to navzdory sankcím uvaleným kvůli ruské válce na Ukrajině, tvrdí švýcarská nevládní organizace Society for Threatened Peoples (STP), která vede kampaň za větší transparentnost Švýcarska v sektoru zlata.

Švýcarsko v únoru údajně dovezlo z Ruska bezprecedentní množství zlata, a to navzdory sankcím uvaleným kvůli ruské válce na Ukrajině. Ilustrační foto: iStock

„Navzdory sankcím se do Švýcarska dostává ruské zlato, což může souviset s porušováním lidských práv v Súdánu a také se spolufinancováním útočné války proti Ukrajině, která je v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl ředitel STP Christoph Wiedmer.

„V únoru Švýcarsko nakoupilo 18,9 tuny zlata z Ruska prostřednictvím londýnského trhu drahých kovů. Mohlo tam být zlato spojené s porušováním lidských práv.“ Nevládní organizace se obává, že ruské zlato končící ve Švýcarsku by mohlo zahrnovat zlato, které získal Jevgenij Prigožin, šéf nechvalně známé Wagner Group.

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

Polovojenská skupina byla zásadní pro zahraniční vojenská tažení Moskvy včetně Ukrajiny a Súdánu. „V posledních letech Wagnerovy jednotky podporovaly autoritářské režimy v Súdánu, Čadu a střední Africe,“ uvedla STP. „Výměnou za vojenskou podporu získává Wagner ekonomické výhody, v Súdánu například přístup k tamním nalezištím zlata.“

„Polovojenská skupina údajně dorazila do Súdánu v roce 2017 na pozvání tehdejšího prezidenta Umara al-Bašíra. Založila Meroe Gold, společnost ovládanou Prigožinem a sankcionovanou Spojenými státy, aby mohla provozovat své operace a zkoumat zdroje zlata. Stejně jako EU i Švýcarsko zařadilo Wagnerovu skupinu na svůj sankční seznam,“ dodává nezávislá informační služba SWI Swissinfo.

PSALI JSME: Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

Zjistit, zda se ilegální ruské zlato dostalo do Švýcarska, není snadný úkol. V březnu 2022 federální správní soud rozhodl, že firmy nemusejí objasňovat původ svého zlata, ani dodavatele. STP se proti tomuto rozhodnutí odvolala a tvrdí, že veřejnost má na tyto informace právo. „Velké otazníky kolem dovozu ruského zlata by mohly být vyřešeny a renomované rafinerie zlata by se této transparentnosti nemusely bát,“ prohlásil Wiedmer.

„Švýcarská asociace výrobců a prodejců drahých kovů již v minulosti prohlásila, že její členové se ruského zlata nedotýkají. Švýcarské rafinerie obvykle tvrdí, že jsou transparentní tam, kde mají být – například vůči celním úřadům – ale domnívají se, že konkrétní detaily, jako například ze kterých konkrétních dolů zlato získávají, by mohly ohrozit konkurenceschopnost,“ uzavírá SWI Swissinfo.

PSALI JSME: Švýcarská zlatá licoměrnost

(rek)

Další z kategorie Zlato