Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čisté cvičení ve vydělávání peněz

Otázkou dne je, kde má zlato dno. Je to aktuální cena? Pokud ano, zisk z investice do zlata je stále kolem 17 procent. Někteří analytici však říkají, že cena zlata musí ještě klesat, protože americká centrální banka bude udržovat vysoké sazby déle, než se očekávalo. Naděje na první pokles sazeb Fedu se odsouvá do srpna.

Přestože zlato výrazně zlevnilo, někteří experti poznamenávají, že investoři stále mají značné zisky, a tak je nic nenutí prodávat. Ilustrační foto: Shutterstock

„Vzácný kov balancuje mezi útěkem do bezpečí a růstem výnosů státních dluhopisů a posilujícím dolarem,“ citují Kitco News Ricarda Evangelistu, analytika společnosti ActivTrades.

„Pozornost trhu se přesunula k odolnosti americké ekonomiky a přetrvávající inflaci. Vyhlídky na brzké snížení sazeb se zmenšují a odvrácení konfliktu mezi Izraelem a Íránem, také útěk ke zlatu nepodporují, takže obchodníci mohou těžit ze zisků vzniklých za minulý měsíc.“

Přestože zlato má prostor pro další zlevnění, analytici uvádějí, že faktory, které vedly k jeho zlomovému vzestupu, zůstávají. Centrální banky dál nakupují zlato a asijští investoři stále dominují trhu, když pokračují v diverzifikaci svých portfolií. A nezastaví je ani zpřísnění burzovních regulací v Číně, ani o 40 dolarů dražší zlato oproti světové ceně.

PSALI JSME: Zlatá pandemie pochází z Číny, míní agentura Bloomberg

Nicky Shiels, vedoucí analytik švýcarské rafinerie PAMP, uvedl na sociální síti, že ačkoli zlato může v blízké budoucnosti zlevnit, nemění cílovou cenu 2 500 dolarů za unci.

David Morrison, hlavní analytik Trade Nation, také vidí možný pokles ceny zlata, ale připomíná, že předchozí korekce se ukázaly i jako dobré nákupní příležitosti. „Když drahé kovy přinášejí takové zisky jako za posledních deset týdnů, výprodeje mohou být hluboké, ale krátkodobé.

Carley Garnerová, spoluzakladatelka makléřské firmy DeCarley Trading z Las Vegas, také vidí ústup na 2 330 nebo 2 300 dolarů jako solidní šanci pro investory, kteří zmeškali počáteční vzestup zlata. Její současný růstový cíl pro zlato je 2 650 dolarů za unci.

Chantelle Schievenová, ředitelka kanadské Capitalight Research, se domnívá, že cena zlata by v létě mohla klesnout i na 2 150 dolarů za unci, do konce roku však dosáhne rekordní ceny nad 2 500 dolary za unci, protože její předchozí prognóza 2 400 dolarů již byla překonána.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato je teď levnější, ale co bude dál?

Přestože zlato výrazně zlevnilo, někteří experti poznamenávají, že investoři stále mají značné zisky, a tak je nic nenutí prodávat. Samson Li, analytik Commodity Discovery Fund sídlící v Hongkongu, si myslí, že zběsilá poptávka v Číně není přímou hybnou silou ceny zlata. Ta dle jeho názoru jen povzbudila spekulanty v New Yorku, aby zvýšili sázky na zisk z investic do zlata.

„Jediná věc, která zlatem třese jako s bitcoinem, jsou masivní spekulativní hry,“ shoduje se bývalý obchodník v bance Credit Suisse a skupině Rothschilds & Sons, a dnes uznávaný analytik Ross Norman. „Je to čisté cvičení ve vydělávání peněz.“

Jeff Christian, výkonný ředitel CPM Group, agentuře Bloomberg sdělil svůj úhel pohledu: „Je to opravdu široká záležitost. Zlato také může těžit z obav, že setrvale vyšší úrokové sazby mohou uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Všichni vědí, že úrokové sazby brzy neklesnou, což by mohlo být pro jiná aktiva víc negativní než pro zlato.“

PSALI JSME: Zlato zlevnilo

(rek)

Další z kategorie Zlato