Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nejslabším článkem zlatého embarga je Švýcarsko

Švýcarský vývoz zlata do zemí, jako jsou Čína, Turecko, Singapur nebo Thajsko, v roce 2022 vzrostl na víceletá maxima, jak ukázaly údaje švýcarských celních úřadů. Nejvíc zlata, celkem 524 tun v hodnotě kolem 33 miliard dolarů, putovalo do Číny, což je podle švýcarských údajů skokový nárůst z 354 tun v roce 2021.

Loni Švýcarsko dovezlo z Ruska 28,5 tuny zlata v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. To je dokonce 1,6násobný nárůst ve srovnání s rokem 2021. Ilustrační foto: iStock

Rostoucí úrokové sazby hlavních centrálních bank způsobily, že mnoho finančních investorů v Evropě a Severní Americe loni prodalo zlato, aby přesunulo peníze do výnosnějších aktivit, píše agentura Reuters, což uvolnilo velké množství kovu na trh a stlačilo ceny dolů.

Toho tradičně využívají asijské trhy, které se zaměřují na maloobchodní prodej šperků a malých zlatých slitků a spotřebitelé přirozeně nakupují víc, když ceny klesají.

Také ekonomická nestabilita se podílela na zvýšené poptávce po zlatě, které mnozí považují za bezpečnou investici, zejména v Turecku, kde inflace raketově rostla.

Do Turecka bylo odesláno neuvěřitelných 188 tun zlata, což je nárůst o 11 tun proti roku 2021 a zdaleka nejvíc od roku 2012. Do Saúdské Arábie šlo 47 tun, nejvíc od roku 2015. Dvojnásobně stoupl export do Singapuru z 33 na 69 tun a do Thajska z 56 na 92 tun.

PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

Švýcarsko je největším světovým centrem rafinace zlata a tranzitním uzlem. Tamní tradiční politika fandit dobru stejně jako zlu je však také nejslabším místem blokády ruského zlata, které se v zemi zpracovává a reexportuje.

Loni Švýcarsko dovezlo z Ruska 28,5 tuny zlata v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. To je dokonce 1,6násobný nárůst ve srovnání s rokem 2021. Statistiky ukazují, že v březnu a dubnu 2022 se dovoz zlata z Ruska do Švýcarska úplně zastavil, ale v květnu se obnovil a plynule pokračoval až do konce roku.

Ještě v roce 2021 bylo asi 80 procent zlata vytěženého v Rusku exportováno přes Velkou Británii. Podle britských celních statistik za rok 2022 bylo po březnové přestávce do země ještě v dubnu, květnu a červnu dodáváno ruské zlato, ale v symbolických hodnotách:

Devět milionů dolarů za ony tři měsíce, oproti 677 milionům dolarů jen za leden a 1,3 miliardy dolarů v únoru. Od července už do Londýna nešly žádné zásilky zlata z Ruska. Ruská federální celní služba, jak dodává tamní agentura Interfax, přestala od února zveřejňovat jakékoli údaje o vývozu zlata.

PSALI JSME: Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

(rek)

Další z kategorie Zlato