Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rozkvetly nekontrolovatelné nákupy zlata mimo burzy

Poptávka po zlatě ze strany bohatých jednotlivců a společností udržela ve druhém čtvrtletí vysokou cenu zlata navzdory snížení nákupů centrálními bankami. Ve druhém čtvrtletí vzrostla o sedm procent na 1 255 tun (z toho šperky o 3 % na 476 tun, zlaté mince a cihly o 6 % na 277 tun, pozn. aut.) po prudkém nárůstu mimoburzovních investičních nákupů.

Podle údajů Světové rady pro zlato centrální banky nakoupily za prvních šest měsíců letošního roku celkem 387 tun zlata. Ilustrační foto: iStock

Podle čtvrtletní zprávy World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.) to byli hlavně turečtí milionáři a firmy, kdo se vrhl na zlato jako uchovatele hodnoty, protože jejich lira se během květnových voleb a po nich propadla na rekordní minimum.

Hlavní lobbista WGC John Reade odhaduje, že víc než třetinu z 355 tun mimoburzovních nákupů zlata lze připsat Turecku. „Souviselo to s nákupy jednotlivců a podniků s vysokým čistým jměním. Snaží chránit před slabostí měny.“

Londýnské mimoburzovní nákupy na podání ruky jsou jednou z nejneprůhlednějších částí trhu se zlatem kvůli množství soukromých obchodů s bankami nebo rafineriemi. Ale i další prodeje se však ukázaly jako zklamání kvůli vlažnému oživení čínské ekonomiky a vysokým cenám zlata v Indii.

PSALI JSME: Obchodovat se zlatem je teď nuda, říkají hlasy z burzy

Důkaz o vysoké mimoburzovní poptávce dokládá i cena zlata nad 1 900 dolary za troyskou unci navzdory prudkým odlivům investic z burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem v červnu a snížení dlouhých pozic na trhu futures u největší komoditní burzy světa COMEX (zkratka Commodity Exchange – pozn. red.) na Manhattanu. A to se tam v průměru zobchoduje 1 300 tun zlata denně!

Obrat v neprospěch fondů vázaných na zlato nastal poté, co přední centrální banky kvůli inflačním tlakům začaly vysílat jestřábí signály. Cena zlata klesla z květnového maxima 2 072 dolarů za unci, kdy se dostala na téměř historický rekord, jakmile oblibu zlata ztlumila vyhlídka na vyšší úrokové sazby, napsaly Financial Times.

Navzdory rekordním nákupům centrálních bank v první polovině roku se celkové tempo nákupů ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalilo o 35 procent na 103 tuny, protože turecká centrální banka prodávala zlato, aby uspokojila domácí investiční poptávku.

PSALI JSME: V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

Turecko navíc zakázalo dovoz zlata ve snaze omezit obchodní deficit v době voleb. K tomu je nutné započítat i 25 tun zlata prodaných centrálními bankami Kazachstánu, Uzbekistánu a Německa.

Největším kupujícím v první polovině roku tak byla Čínská lidová banka se 103 tunami zlata, která prodloužila svou nákupní sérii na osm po sobě jdoucích měsíců, následovaná Singapurem a Polskem.

Celkem centrální banky nakoupily za prvních šest měsíců letošního roku 387 tun zlata. Reade dále uvedl, že kromě turecké anomálie neexistuje žádný důkaz, že by nákupy centrálních bank zpomalovaly, což se týká i České národní banky. Ta od února nakoupila už 11,2 tuny zlata.

PSALI JSME: ČNB nepolevuje: V srpnu opět nakoupila téměř dvě tuny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato