Zlato (oz) / USD
1 923,69
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB nepolevuje: V srpnu opět nakoupila téměř dvě tuny zlata

Šest měsíců v řadě posiluje Česká národní banka (ČNB) své rezervy zlata. V srpnu ho nakoupila 1,71 tuny a od začátku roku tak svůj zlatý poklad už téměř zdvojnásobila. Ještě v únoru měla v sejfech doma, ale většinou v Londýně 11,94 tuny zlata, v srpnu to už bylo 23,17 tuny.

Šest měsíců v řadě posiluje Česká národní banka své rezervy zlata. Ilustrační foto: iStock

Nových 11,23 tuny zlata v držení ČNB tak hodnotu zlatého pokladu Česka v dolarovém vyjádření od února zvýšilo ze 700 milionů na 1,44 miliardy dolarů. Podíl zlata na celkových devizových rezervách ve výši přes 141 miliard dolarů tak lehce překročil jedno procento.

Česká aktivita na trhu zlata se neobešla bez povšimnutí Světové rady pro zlato (WGC), která pohyby vzácného kovu celosvětově sleduje. Silnou poptávku centrálních bank během třetího čtvrtletí tak WGC zaregistrovala kromě Česka také v Singapuru, v Polsku, v Indii, v Číně, Uzbekistánu a několika dalších zemích.

V Evropě vévodí nákupům Polsko se srpnovým navýšením rezerv zlata o 18 tun. Česko se svými dvěma tunami je v Evropě druhé, ale o stejnou výši navýšila své zlaté rezervy i Mekka zlata Indie.

PSALI JSME: ČNB v červnu nakoupila rekordní množství zlata

„Jde o šestý po sobě jdoucí měsíc nákupů, přičemž čisté nákupy od začátku roku činily víc než 11 tun,“ konstatuje ve své zprávě WGC na adresu Česka. „Celkové zásoby zlata tam nyní přesahují 23 tun, což je o 94 procent víc než na konci roku 2022.“

Poptávka centrálních bank po zlatě tak dál dominuje na trzích drahých kovů a podle mnoha analytiků je jedním z hlavních faktorů podporujících vyšší cenu zlata. WGC při hodnocení oficiálních trendů poznamenává, že poptávka centrálních bank po zlatě i s přispěním ČNB dosáhla v první polovině roku 2023 nového rekordu.

PSALI JSME: ČNB má ve zlatě už přes miliardu dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato