Zlato (oz) / USD
2 379,49
2,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchodovat se zlatem je teď nuda, říkají hlasy z burzy

Spekulovat na zlato teď nemá smysl, říkají makléři, obchody se zlatem, to je nuda, vylepšují tento názor jiní. Trh se zlatem skutečně nebyl tak dlouho v relativním poklidu, a to díky patové situaci mezi kupujícími a prodávajícími, která nevykazuje žádné známky toho, že by toto dlouhé příměří mělo být v brzké době porušeno.

V pátek zlato získalo nejvíc za poslední tři týdny, když burziáni zvážili spoustu nových ekonomických dat před rozhodováním americké centrální banky o úrokových sazbách. Ilustrační foto: iStock

Historická nestálost ceny zlata je nejnižší od února 2020. A to navzdory tomu, že dolar a výnosy státních dluhopisů očištěné o inflaci ve stejném období prudce rostly, což by obvykle vytvořilo na zlato velký tlak, konstatuje server těžařů zlata Mining.com.

Drahý kov se od března držel v rozmezí 1 900 až 2 000 dolarů za unci. Zájemci o zlato totiž začali s nákupy pokaždé, když jeho cena klesla k 1 900 dolarům.

„Cena zlata byla od začátku roku 2022 pozoruhodně odolná vůči dlouhodobému růstu reálných úrokových sazeb,“ potvrzuje ve své poznámce Edward Gardner, komoditní expert Capital Economics.

PSALI JSME: Bude zlato opravdu levnější?

„Investoři poté, co během pandemie navýšili své držby zlata v burzovních fondech na rekordní úroveň, se zdráhali je nějak zásadně snížit, i když úrokové sazby rostly.“

V pátek drahý kov získal nejvíc za poslední tři týdny, když burziáni zvážili spoustu nových ekonomických dat před rozhodováním americké centrální banky o úrokových sazbách.

Zdá se jim, že již skončí se svým historicky nejagresivnějším cyklem zvyšování sazeb, protože proinflační rizika například u maloobchodních tržeb, zaměstnanosti nebo cen výrobců se snižují, uvádí ve své podrobné analýze makléřský web FXStreet.

PSALI JSME: Podle expertů je zlato nastaveno na 2 500 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato