Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

Turecko udělalo další krok ve svém úsilí produkovat víc zlata, aby omezilo dovoz. Zatím posledním krokem bylo otevření nového zlatého dolu v západní Anatolii, který má postupně generovat 6,5 tuny zlata ročně.

Podle údajů z posledních pěti let se turecká průměrná produkce pohybuje kolem 35 tun zlata ročně. Ilustrační foto: iStock

„Naše produkce zlata, která byla v roce 2000 téměř nulová, překonala v roce 2020 rekord v historii země se 42 tunami. Podle údajů z posledních pěti let se naše průměrná produkce pohybuje kolem 35 tun zlata ročně,“ řekl prezident Erdogan na slavnostním otevření zlatého dolu Gubretas v Sogütu v provincii Bilecik.

Oněch 42 tun zlata představovalo pro tureckou ekonomiku přínos 2,4 miliardy dolarů. Překonalo tak rekordní rok 2019, kdy bylo vytěženo na 38 tun zlata. V průběhu roku 2021 bylo také oznámeno objevení nového naleziště zlata, které by mělo disponovat 60 tunami žlutého kovu. I bez toho se však z Turecka stal největší producent zlata v Evropě.

Jak uvádí server AzerNews, Erdogan se pochlubil také tím, že od nástupu jeho Strany spravedlnosti a rozvoje k moci se v 16 různých dolech už vytěžilo kolem 455 tun zlata.

PSALI JSME: Turecko ohlásilo nález obřího ložiska zlata

„S novými objevy se snažíme zvyšovat naši produkci. To je důležité z hlediska bilance zahraničního obchodu. Zlato spolu s ropou je komodita, kterou Turecko většinou dováží,“ řekl prezident.

Současně slíbil, že sníží závislost země na zahraničních zdrojích tím, že bude ještě víc těžit z národních zdrojů. Vymezil se rovněž proti zeleným organizacím, které si neustále vymýšlejí různé důvody, aby zabránily těžbě.

„Turecko mnoho let nemohlo těžit ze svého potenciálu v oblasti drahých kovů. Bylo vystaveno značnému počtu spiknutí, jež měla zabránit rozvoji sektoru drahých kovů pod záminkou environmentalismu,“ řekl Erdogan a dodal, že nikdy nedovolí, aby tyto blokády zabránily dalšímu rozvoji těžby vzácných kovů.

PSALI JSME: Turecko se stalo největším těžařem zlata v Evropě

(rek)

Další z kategorie Zlato