Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Němci si teď místo zlata pořizují spořicí účty

Poptávka po zlatých mincích a investičních slitcích v Německu letos klesla o tři čtvrtiny oproti první polovině roku 2022, protože drahé kovy jsou příliš drahé a úrokové sazby na bankovních účtech po dlouhé době přitažlivější, konstatuje na své doméně největší obchod pro soukromé investory do drahých kovů BullionVault.

Za posledních deset let německé domácnosti a investoři utratili za zlato 68 miliard eur. Nyní má v současných cenách hodnotu 93 miliard eur. Ilustrační foto: iStock

Německo s pouhým jedním procentem světové populace a čtyřmi procenty světové ekonomické produkce bylo v posledních deseti letech za Čínou a Indií třetím největším spotřebitelem zlata na světě. Za tu dobu německé domácnosti a investoři utratili za zlato 68 miliard eur. Nyní má v současných cenách hodnotu 93 miliard eur.

Zlaté časy, kdy každá osmá na světě prodaná unce skončila v Německu, což byl dvojnásobek zlatých investic domácností než v USA, je pryč. I v Česku byla ve druhém čtvrtletí spotřeba fyzického zlata dvakrát vyšší než v Německu.

PSALI JSME: Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil

„Kromě šperků a investic do papírového zlata, propadla za duben až červen čistá poptávka po fyzickém zlatě na pouhých 205 kilogramů, což je drtivý pokles z 52,1 tuny ve druhém čtvrtletí loňského roku a 99,5 procent pod průměrnou čtvrtletní poptávkou v Německu za poslední desetiletí,“ uvádí na své doméně britský BullionVault. „A třetí čtvrtletí se už rýsuje ještě hůř.“

Po rekordní průměrné ceně 1759 eur za troyskou unci mezi lednem a březnem, zlato v eurech vytvořilo nové měsíční rekordy v dubnu a v květnu. Čtvrtletní rekord 1815 eur za unci (58 380 eur za kilogram, pozn. aut.) padl jak v Británii, tak v Německu, i ve druhém kvartálu.

PSALI JSME: Padly rekordní ceny zlata v britských librách, co bude dál…?

Němci se nyní zamilovali do množení hotovosti na bankovních vkladech. I přesto, že v eurozóně je dvouprocentní úrok považován za luxusní a reálné úrokové sazby po zohlednění inflace činily v červnu na běžných účtech -5,7 procenta. U ročních vázaných vkladů se reálné sazby podle údajů německé centrální banky zvýšily z -7,1 % na -3,4 %, což v Německu neviděli už dva roky.

Opticky však Němcům eura na kontech přibývají. Tento klam známý i z Česka, kde i trojnásobný úrokový zisk je reálných cenách prodělek, však dokáže spořitele omámit natolik, že nominální výnosy ze spoření vypadají zajímavěji než investice do zlata. A stříbro podle německých obchodníků už nekupuje skoro nikdo.

PSALI JSME: Proč budoucími penězi budou zlato a stříbro

(rek)

Další z kategorie Zlato