Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil

Podle údajů Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council) byla v Německu, které je tradičně největším odběratelem mincí a slitků v Evropě, poptávka po fyzických slitcích v letošním prvním pololetí nejvyšší přinejmenším od roku 2009.

V letošním prvním pololetí byla poptávka po fyzických slitcích v Německu nejvyšší přinejmenším od roku 2009. Ilustrační foto: ikStock

Jak uvedla agentura Bloomberg, podle údajů WGC se poptávka po zlatých slitcích a mincích v Německu v prvním pololetí zvýšila oproti předchozímu pololetí o 35 procent, zatímco ve zbytku světa o 20 %. Ve stejném období loňského „koronavirového“ roku němečtí investoři nakoupili zlaté slitky a mince o hmotnosti víc než 80 tun v hodnotě kolem čtyř miliard eur.

I když nákupy na ostatních západních trzích byly také silné, zejména Němci se do nákupů „žlutého kovu“ vrhají jako na pojistky proti rostoucí inflaci.

Německá láska ke zlatu má svůj původ v hyperinflaci za Výmarské republiky před sto lety, kdy se kupní síla spotřebitelů zhroutila. Minulý měsíc pomohlo znovuotevření ekonomiky německé inflaci vyskočit na nejvyšší hodnotu za posledních více než deset let.

PSALI JSME: Německo ve zlatém rauši

„Strach z inflace máme v DNA již dlouho. Nyní se inflační riziko zvyšuje,“ citoval Bloomberg Raphaela Scherere, ředitele společnosti Philoro Edelmetalle, která obchoduje s drahými kovy. Letos firmě prodeje zlata vzrostly o 25 procent oproti již tak silnému roku 2020.

„Výhled pro drahé kovy je velmi pozitivní. Nevýnosová aktiva, jako je zlato, zatraktivňují také záporné úrokové sazby v Evropě,“ uvedl Scherer. Alexander Zumpfe z rafinérské společnosti Heraeus Metals Germany doplnil, že „zlato mezi německými investory vždy hrálo určitou roli“ a že „kvůli zvýšené poptávce se v posledních letech stalo ještě více přítomným“.

Podle reprezentativního průzkumu univerzity Steinbeis vlastní zlato 25 procent všech Němců starších 18 let. Pro srovnání: pouze asi 15 procent Němců vlastní akcie. Statisticky má každý z německých investorů 71 gramů žlutého kovu. K tomu je třeba připočíst také 58 gramů ve zlatých špercích.

(luk)

PSALI JSME: Fronty na zlato v Německu