Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Padly rekordní ceny zlata v britských librách, co bude dál…?

Jak ukázal poslední rok, o ceně zlata rozhoduje hlavně politika úrokových sazeb americké centrální banky. Každé zvýšení sazeb zastavilo zlato v růstu, zatímco jen spekulace o ukončení jejich růstu hnaly zlato k rekordním cenám.

Padly rekordní ceny zlata v britských librách. Co se stane s cenou zlata, až americká centrální banka růst úrokových sazeb skutečně zastaví? Ilustrační foto: Shutterstock

„Přitažlivost žlutého kovu jako bezpečného útočiště prokázala hlavně bankovní krize. Nejprve padla Silvergate Bank, poté Silicon Valley Bank následovaná First Republic Bank, Signature a Credit Suisse – jak se bankovní krize rozvíjela, mnoho investorů se obávalo, že by se nákaza mohla dál šířit. Cena zlata se pak v eurech a dolarech přiblíýila historicky nejvyšším hodnotám, v britských librách je překonala,“ bilancuje investiční web The Armchair Trader.

Zmíněné krachy snížily důvěru investorů v bankovní systém, což následně zvýšilo poptávku po zlatě, tradičně považovaném za bezpečné aktivum. Po krachu Silicon Valley Bank přeskočily ceny zlata 2 000 dolarů a Královská mincovna (The Royal Mint) zaznamenala mezitýdenní nárůst prodeje zlata o 230 procent.

„Výkon zlata během pandemie, po vypuknutí války na Ukrajině a v období vysoké inflace jen zdůraznil význam drahých kovů. Centrální banky proto pokračují v nakupování zlata, přičemž letos v prvním čtvrtletí nákupy dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2013.

PSALI JSME: V Austrálii cena zlata pokořila tamní absolutní rekord

Navázaly tak na rekordní loňský rok, kdy koupily nejvíc zlata od roku 1950. Centrální banky tak mají nejvíc zlata od poloviny 70. let,“ konstatuje britský web.

A nejsou to jen centrální banky, kdo si uvědomuje, jakou roli může zlato sehrát. Královská mincovna, která nabízí zlaté mince a slitky stejně jako digitální investiční zlato, provedla začátkem června průzkum, který ukázal, že přibude 30 procent nových investorů do drahých kovů, přičemž ti, kteří to už udělali, chtějí navýšit měsíční investice do zlata o 16 procent.

Na konci svého finančního roku v březnu The Royal Mint uvedla, že zažila rekordní rok co do počtu obchodů se zlatem, který poskočil o 11 procent oproti roku 2021/22. A to všechno v době, kdy úrokové sazby centrálních bank nepřetržitě stoupaly, což mělo atraktivitu zlata snížit, když zajímavější zisky nabízely výnosy dluhopisů a cenných papírů. A tak je na místě úvaha, co se stane, až americká centrální banka růst úrokových sazeb skutečně zastaví.

PSALI JSME: Centrální banky nakupují zlato v rekordních objemech, zájem je i v Česku

(rek)

Další z kategorie Zlato