Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,87 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nelegální amazonské zlato pošramotilo olympijské medaile z Ria (2.)

Probíhající žaloba brazilské společnosti F.D’Gold je výsledkem studie, kterou loni v červenci zveřejnila Federální univerzita Minas Gerais a která zjistila, že až 28 procent brazilského zlata vytěženého v letech 2019 a 2020 bylo potenciálně vytěženo nelegálně. Než dospěli k tomuto závěru, prošli výzkumníci 17 400 vládou registrovaných transakcí společnosti F.D’Gold a dalších odběratelů, aby určili místo, kde bylo zlato údajně vytěženo. (Dokončení článku o nelegální těžbě zlata v brazilské Amazonii, pozn. red.).

Medaile na olympiádě v Riu byly v roce 2016 označeny za nejudržitelnější, jaké kdy byly vyrobeny. Nyní vychází najevo, že při jejich výrobě bylo použito nelegálně vytěžené zlato na území domorodých obyvatel a v dalších oblastech hluboko v amazonském deštném pralese. Ilustrační foto: rio2016.com

„V mnoha případech nebyla daná lokalita tzv. autorizovanou lokalitou, nebo se při porovnání se satelitními snímky zjistilo, že oblast nevykazovala žádné z charakteristických znaků těžební činnosti, tedy odlesnění či stojaté rybníky s odpadem. To znamenalo, že zlato pochází odjinud,“ uvedla AP. Ať už je jeho původ jakýkoli, veškerá surová ruda nakupovaná společností F.D’Gold končí v rafinerii Marsam.

Po téměř dvouletém působení ve zmíněné rafinerii Dirceu v loňském roce odstoupil a vedení firmy převzala jeho dcera Sarah Almeida Westphalová. Podle blízkých spolupracovníků to byla součást snahy pověřit různé členy rodiny vedením jejich vlastních podniků, které fungují jako samostatné právní subjekty, uvedla agentura Associated Press.

Na společnost F.D’Gold připadá více než třetina zlata, které rafinérie Marsam zpracovává. Podle údajů poskytnutých agentuře AP na základě žádosti o svobodný přístup k informacím byla tato rafinerie v posledních deseti letech prakticky jediným dodavatelem brazilské mincovny.

PSALI JSME: Brazilské zlaté rezervy se za tři měsíce téměř zdvojnásobily

Marsam uvádí více než 300 amerických veřejně obchodovaných společností – namátkou Microsoft, Tesla a Amazon – jako rafinerii v informacích o odpovědné těžbě, které jsou povinny předkládat americké Komisi pro cenné papíry. Tři stovky amerických firem jsou ze zákona povinny získávat kovy v odvětví, jež je sužováno obavami o životní prostředí a pracovní sílu, zodpovědně.

Takto robustní prodej po celém světě umožňuje pečeť od Iniciativy pro zodpovědné využívání nerostných surovin (Responsible Minerals Initiative, RMI, pozn. aut.). Tento certifikační program, který provozuje sdružení výrobců se sídlem v americké Virginii, vznikl před deseti lety, kdy byla v USA přijata legislativa, která vyžaduje, aby společnosti zveřejňovaly fakt, že využívají tzv. konfliktní minerály, které podporují občanskou válku Kongu.

Později byly její standardy doplněny přísnějšími směrnicemi, které vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Společnost Marsam je, jak uvedla AP, jednou z pouhých dvou rafinerií v Brazílii, které získaly certifikát, že splňují standardy RMI pro odpovědné získávání zlata, a úspěšně absolvovaly dva nezávislé audity. Poslední z nich podle zjištění Associated Press provedla v roce 2018 poradenská společnost UL Responsible Sourcing se sídlem v Illinois.

PSALI JSME: Spojené arabské emiráty provedou po kritice audit všech domácích rafinérií zlata

Společnost Marsam nebyla prokuraturou obviněna z žádného pochybení a trvá na tom, že zlato pouze rafinuje, nikoli prodává, a to jménem vývozců třetích stran a domácích dodavatelů. Společnost podle agentury AP v roce 2016 zavedla politiku dodavatelského řetězce, kterou v průběhu let aktualizovala a která jí ukládá povinnost vyhledávat informace od dodavatelů, kdykoli jsou veřejně spojováni s nezákonnými aktivitami.

Od dodavatelů se také očekává, že budou analyzovat povinný formulář prohlášení o původu zboží, který předkládá každý klient. „V poslední zprávě RMI nebyla zjištěna žádná taková rizika a společnost Marsam byla přesunuta do nižší rizikové kategorie vyžadující audit jednou za tři roky,“ podotkla AP.

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Podle kritiků je jedním z problémů to, že směrnice OECD, podle nichž RMI společnosti poměřuje, věnují malou pozornost trestným činům proti životnímu prostředí, nebo právům domorodých komunit. Místo toho se zaměřují na rizika vyplývající z občanských válek a zločineckých sítí.

V Latinské Americe jsou pouze Mexiko, Kolumbie a Venezuela (kde působí drogové kartely nebo guerillová povstání, pozn. red.) klasifikovány jako oblasti zasažené konflikty a vysoce rizikové oblasti, které si zaslouží větší kontrolu postupů při získávání zdrojů.

„Certifikace znamená určitou míru jistoty, která není ve zlatém průmyslu, zejména v Brazílii, vůbec možná,“ řekl agentuře Associated Press David Soud, analytik společnosti I.R. Consilium, která nedávno pro OECD vypracovala zprávu o nelegálních tocích zlata ze sousední Venezuely. „Výsledkem je spousta slepých míst, která mohou být snadno zneužita špatnými subjekty.“

PSALI JSME: Nelegální amazonské zlato pošramotilo olympijské medaile z Ria (1.)

(luk)

Další z kategorie Zlato