Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spojené arabské emiráty provedou po kritice audit všech domácích rafinérií zlata

Spojené arabské emiráty (SAE) provedou audit všech rafinérií zlata poté, co čelily kritice ohledně zdrojů zlata. Tento krok přichází v návaznosti na obvinění vznesená vůči SAE, že umožňují pašování zlata z konfliktních oblastí do země.

Rafinérie zlata ve Spojených arabských emirátech budou povinny provádět audity, které prokáží, že dodávky slitků pocházejí z odpovědných zdrojů. Ilustrační foto: iStock

Podle ministerstva hospodářství Spojených arabských emirátů budou rafinérie zlata v zemi povinny provádět audity, které prokáží, že dodávky zlata pocházejí z „odpovědných zdrojů“. Proces auditu se bude řídit pokyny Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a od února 2022 bude povinný pro všechny rafinerie, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Tento krok přichází v návaznosti na obvinění vznesená vůči SAE, že umožňují, aby se do země dovážely pašované slitky z konfliktních oblastí. Švýcarsko, jak jsme psali, v říjnu nařídilo svým rafineriím, aby zpřísnily kontroly dovozu z Emirátů a ujistily se, že nejde o nelegální africké zlato.

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Ačkoli vláda SAE a dubajská komoditní burza tato tvrzení důsledně odmítají, část kritiky může být utlumena zavedením inspekcí v rafineriích. Londýnská asociace pro trh se zlatem (LBMA, London Bullion Market Association) loni pohrozila, že země, které nebudou splňovat její standardy odpovědného získávání zlata, zařadí na černou listinu.

Odbor ministerstva pro boj proti praní špinavých peněz provedl v letošním čtvrtém čtvrtletí některé kontroly, které se ale podle prohlášení ministerstva hospodářství řídí jinými kritérii. V únoru pak začne fungovat celostátní standard SAE pro „dobré dodávky“ (Good Delivery). Tento dobrovolný certifikační systém bude od svých členů vyžadovat, aby „přijali pokyny OECD ve vztahu k odpovědnému získávání zlata“.

PSALI JSME: LBMA pohrozila Dubaji a dalším černou listinou

(luk)

Další z kategorie Zlato