Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nelegální amazonské zlato pošramotilo olympijské medaile z Ria (1.)

V souladu se slavnostním duchem prvních jihoamerických olympijských her se představitelé Brazílie, hostitelské země her v Riu de Janeiru v roce 2016, chlubili, že medaile zavěšené na krku sportovců na stupních vítězů jsou také vítězstvím pro životní prostředí: Zlato bylo vyrobeno bez použití rtuti a stříbro bylo recyklováno z vyhozených rentgenových desek a zrcadel.

Medaile na olympiádě v Riu byly v roce 2016 označeny za nejudržitelnější, jaké kdy byly vyrobeny. Nyní vychází najevo, že při jejich výrobě bylo použito nelegálně vytěžené zlato na území domorodých obyvatel a v dalších oblastech hluboko v amazonském deštném pralese. Ilustrační foto: rio2016.com

Po pěti letech však vyšlo najevo, informovala agentura Associated Press na základě svého rozsáhlého průzkumu veřejných záznamů, že zlato pro medaile dodala brazilská rafinerie Marsam se sídlem v Sao Paulu, která zpracovává zlato pro zprostředkovatele obviněného brazilskou prokuraturou z nákupu zlata nelegálně vytěženého na území domorodých obyvatel a v dalších oblastech hluboko v amazonském deštném pralese. A také, že s ním má společné vlastnické vazby.

Agentura v sérii článků uvedla, že rozsah těžby zlata na území domorodých obyvatel v posledních letech prudce vzrostl a zahrnuje kácení v pralese pro ilegální přistávací dráhy pro letouny, které sem dopravují těžkou techniku, palivo a bagry, aby rozrývaly zemi při hledání drahého kovu.

„Slabý vládní dohled, který umožnil prezident Jair Bolsonaro, sám syn prospektora, problém nelegální těžby zlata v chráněných oblastech jen zhoršil. Kritici také zpochybňují mezinárodní certifikační program, který používají výrobci, aby prokázali, že nepoužívají nerosty pocházející z konfliktních oblastí,“ uvedla AP.

PSALI JSME: Zlaté medaile se zlomkem zlata

„Dokud se průmysl spoléhá na samoregulaci, neexistuje žádná skutečná sledovatelnost,“ citovala agentura Marka Pietha, profesora trestního práva na Basilejské univerzitě ve Švýcarsku a autora knihy z roku 2018 nazvané „Praní zlata“. Lidé podle něj vědí, odkud zlato pochází, ale „neobtěžují se jít příliš hluboko do dodavatelského řetězce, protože vědí, že přijdou do styku s nejrůznějšími druhy trestné činnosti“.

Podobně jako Rio Negro, které napájí Amazonku, se zlato nelegálně vytěžené v deštném pralese mísí v dodavatelském řetězci a splývá s čistým zlatem, až je téměř k nerozeznání. Nugety jsou z džungle odváženy v kapsách prospektorů do nejbližšího města, kde jsou prodávány zprostředkovatelům.

„K přeměně surové rudy v obchodovatelné aktivum regulované centrální bankou stačí ručně psaný dokument potvrzující konkrétní místo v pralese, kde bylo zlato vytěženo. Čím méně otázek, tím lépe,“ poznamenala AP.

V mnoha amazonských pobočkách těchto makléřů se podle agentury zlato stává majetkem Dirceu Frederica Sobrinha. Muž, jenž je v Brazílii všeobecně známý pod svým křestním jménem Dirceu, již čtyři desetiletí ztělesňuje mýtus brazilského garimpeira, tedy prospektora, který si jde za svým.

PSALI JSME: Boj Peru proti ilegální těžbě zlata

„Syn prodavače zeleniny, který prodával své produkty v blízkosti nechvalně proslulého povrchového dolu, kde se to hemžilo prospektory, mezi nimiž byl i otec současného brazilského prezidenta Bolsonara, chytil v polovině 80. let minulého století zlatou horečku,“ napsala agentura Associated Press.

Dnes je hlavním hráčem v brazilské zlaté horečce a podle registru brazilského báňského úřadu je na jeho jméno registrováno – nebo jsou na ně podány žádosti – 173 průzkumných území. Ve stejné výškové budově na nejrušnější třídě v Sao Paulu sídlí i brazilská národní asociace pro zlato Anoro, kterou vede. Dirceu byl podle AP až do loňského roku také společníkem společnosti v úvodu zmíněné rafinérie Marsam.

Středobodem Dirceuova impéria je společnost F.D’Gold, největší brazilský odběratel zlata z prospektorských lokalit, který podle údajů brazilského báňského regulačního úřadu loni nakoupil zlato za více než dvě miliardy realů (361 milionů dolarů) z 252 divokých nalezišť.

PSALI JSME: Brazilská policie zatýkala ve firmě mařící šetření státní korupce

Pouze dvě mezinárodní firmy, poznamenala agentura Associated Press, které provozují zlaté doly průmyslové velikosti, zaplatily loni více na licenčních poplatcích, což je známkou toho, jak se kdysi řemeslné vyhledávání stalo v Brazílii velkým byznysem – alespoň pro některé.

Loni v srpnu zažalovala brazilská federální prokuratura společnost F.D’Gold a další dva zprostředkovatele a požadovala okamžité pozastavení všech aktivit a zaplacení deseti miliard realů (1,8 miliardy dolarů) za sociální a ekologické škody.

Žaloba tvrdí, že tyto společnosti nepřijaly opatření, která by zabránila nezákonné těžbě celkem 4,3 tuny zlata z chráněných oblastí a domorodých území, kde je těžba zakázána. Dirceu uvedl, že jeho společnost dodržuje všechny zákony a že zavedla dodatečné kontroly. Připustil ale, že určit přesný původ získaného zlata je v současné době „nemožné“.

PSALI JSME: Jihoafrická republika: Zachránění nelegální horníci se rozprchli ve strachu před postihem

(luk)

Další z kategorie Zlato