Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kyrgyzstán vyvezl 19 tun zlata do „nedefinované země“

Počáteční mlčení vlády o vývozu rekordního množství zlata neznámému klientovi nadzvedlo mnohé obyvatele Kyrgyzstánu, kde je průmysl těžby zlata zahalen rouškou tajemství a kde se říká, že největším zlatým dolem je korupce.

Neděláme to proto, abychom něco skryli, ale pro bezpečnost nákladu, řekl prezident v rozhovoru pro státní agenturu Kabar. Foto: Roman Kubanskiy,original: kremlin.ru – Tento soubor byl odvozen z: Sadyr Japarov (24-02-2021).jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=100304052

Vzhledem k omezené svobodě projevu se lidé v Kyrgyzstánu nahrnuli na sociální sítě, aby alespoň tam vyjádřili své rozhořčení a kladli otázky, proč to tajemství a kam šly peníze.

Kyrgyzstán, který je centrem největších zlatých dolů ve Střední Asii, loni vyvezl zlato v hodnotě 1,4 miliardy dolarů, z čehož 1,1 miliardy zaplatila nezveřejněná země. Novináři později přišli na to, že šlo o Švýcarsko, a to jen díky informacím z veřejně dostupné databáze švýcarského Federálního úřadu pro cla a bezpečnost hranic.

Důvod, proč toto zatajování vyvolalo v zemi pozdvižení, souvisí s největším zlatým dolem v zemi Kumtor, který dokáže exportovat 14 až 17 tun zlata ročně.

„Kumtor byl po celá desetiletí obestřen tajemstvím a proslýchalo se, že se utápí ve velké korupci, což loni potvrdilo vyšetřování Kyrgyzského výboru národní bezpečnosti,“ píše web OCCRP, který se zabývá organizovaným zločinem a korupcí.

PSALI JSME: Kyrgyzstán vyměřil vysokou pokutu provozovateli zlatého dolu Kumtor

Zlatý důl, který dřív provozovala kanadská společnost Centerra Gold a kyrgyzská vláda, byl minulý měsíc znárodněn na základě dohody, která nebyla zveřejněna. Zřejmě šlo o odkup 26procentního podílu Kanaďanů.

Otázky týkající se exportu zlata se začaly množit, když je položila i místní média. Rádio Azattyk se začalo poslanců ptát, kdo byl onen nespecifikovaný klient nakupující velké množství drahého kovu. A ti se přidali.

Postupně se přišlo na to, že export zlata nejenže neklesl, jak se původně tvrdilo, ale vykázal rekordní výsledek 24,8 tuny. Národní statistický výbor zveřejnil graf, kam rekordní množství zlata, které činilo 40 procent celkového exportu země, putovalo.

Aktualizované údaje ukázaly, že čtyři tuny zlata byly vyvezeny do Spojeného království, jedna tuna do Švýcarska a malá množství do Ruska, Číny, Itálie a Turecka. Ale hlavní část, 19,2 tuny v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, byla označena jako export do „nespecifikované země“.

PSALI JSME: Londýnská asociace pozastavila akreditaci kyrgyzské rafinerii zlata

K tajemnému prodeji zlata Národní banka Kyrgyzstánské republiky nakonec uvedla, že peníze z prodeje byly vypořádány na jejích účtech a že zlato putovalo do evropské země, aniž by zveřejnila podrobnosti s odkazem na bezpečnostní důvody. Kauza se rozvířila natolik, že se slova ujal i prezident státu Sadyr Žaparov.

„Neděláme to proto, abychom něco skryli, ale pro bezpečnost nákladu,“ řekl prezident v rozhovoru pro státní agenturu Kabar. „Představte si, že centrální banka, aby mohla převézt zlato v hodnotě miliardy, jej potřebuje letecky přepravit přes několik zemí. Pokud oznámí, že hodlá vyvézt tolik zlata do té a té země, přirozeně hrozí, že zlato nemusí dorazit do cíle.“

A ke znárodnění dolu Kumtor hlava státu uvedla: „Pokud jsme předtím dostávali pouze symbolické dividendy, čili 85 milionů dolarů za dvacet let, pak za sedm měsíců roku 2021 činil čistý zisk 323 milionů dolarů.

„Letos plánujeme dosáhnout zisku až 500 milionů dolarů. Pokud se budeme spoléhat na výpočty specialistů, pak v příštích deseti letech plánujeme získat od Kumtoru přibližně pět miliard dolarů, tedy vytěžit 160 až 200 tun zlata,“ konstatoval prezident.

PSALI JSME: Dvacítka zemí, které v roce 2020 těžily nejvíce zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato