Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kyrgyzstán vyměřil vysokou pokutu provozovateli zlatého dolu Kumtor

Kyrgyzský soud o víkendu vyměřil těžební společnosti Kumtor Gold Company pokutu 261,7 miliardy somů (65 miliard Kč) za porušení zákonů o životním prostředí. Firma provozuje největší kyrgyzský zlatý důl Kumtor, jejím majitelem je kanadská těžební společnost Centerra Gold. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud dospěl k závěru, že Kumtor porušil zákony ukládáním odpadních hornin na ledovce. Firma však rozhodnutí soudu považuje za nepodložené. Foto: Kumtor Gold Company

Kyrgyzstán má se společností Centerra Gold dlouhodobé spory ohledně rozdělování zisků z Kumtoru. Nejnovější konflikt se objevil krátce poté, co se v Kyrgyzstánu dostal k moci Sadyr Žaparov, který v minulosti bojoval za znárodnění dolu. Když se letos Žaparov stal prezidentem, vytvořil zvláštní komisi k prověření aktivit dolu.

V pátek kyrgyzský parlament schválil zákon, který státu umožňuje dočasné převzetí firem, jejichž aktivity představují hrozbu pro lidské životy či životní prostředí. Společnost Centerra Gold varovala, že nový zákon by mohl mít vliv na její vlastnictví dolu Kumtor.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato