Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Londýnská asociace pozastavila akreditaci kyrgyzské rafinerii zlata

Asociace londýnského trhu s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA) oznámila, že pozastavila akreditaci rafinerie zlata Kyrgyzaltyn v Kyrgyzstánu, protože ta nesplnila standardy odpovědného získávání zlata. Uvedla to agentura Reuters. Už v červnu LBMA informovala, že zahájila přezkum rafinerie „v reakci na problémy týkající se dodávek a možnosti podvodů“.

Důl Kumtor v horském masívu Ak-Šijrak, který kyrgyzstánské úřady převzaly letos v květnu. Foto: Michael Karavanov, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51637007

„S účinností od 17. září 2021, byla společnost Kyrgyzaltyn JSC dočasně vyřazena ze seznamu LBMA Good Delivery List, protože nesplnila požadavky programu Responsible Sourcing Programme,“ napsala asociace v prohlášení. „Od tohoto data již nebude veškerá produkce z této rafinerie přijímána jako Good Delivery (důvěryhodný dodavatel, pozn. red.),“ uvedla bez dalších podrobností.

Ztráta akreditace omezí přístup společnosti Kyrgyzaltyn na hlavní světové trhy se zlatem ve Velké Británii, Švýcarsku a Spojených státech, protože velké banky, které dominují obchodování s drahými kovy, mají tendenci obchodovat pouze s kovy z rafinerií na seznamu „dobrých dodávek“ certifikovaných LBMA.

Podle komentátorů tak organizace, která dohlíží na obchodování se zlatem v Londýně, zablokovala vstup žlutého kovu vytěženého v Kyrgyzstánu na západní trh, čímž zasadila ránu ekonomice této středoasijské země, která je do značné míry závislá na zlatě. Podle Světové banky tvoří vývoz zlata devět procent hrubého domácího produktu Kyrgyzstánu.

PSALI JSME: Rusové vyloučeni z největšího trhu se zlatem

Krok LBMA byl vyvolán obviněním londýnské obchodní společnosti StoneX Group, že kyrgyzská rafinerie nedodala půl metrické tuny zlatých prutů. Dále obvinila rafinerii z pokusu odklonit přes bankovní účet třetí strany přibližně 29 milionů dolarů, které za tyto pruty dluží kanadské firmě Centerra Gold.

Společnost Centerra vede spor s kyrgyzskou vládou o kontrolu nad Kumtorem, vysokohorským zlatým dolem horském masívu Ak-Šijrak ve Střední Asii. Důl převzaly úřady bývalé sovětské republiky v květnu, několik měsíců po zvolení nacionalistického politika Sadyra Džaparova prezidentem. Společnost Centerra pak v New Yorku umístila své provozy v Kumtoru pod bankrotovou ochranu.

Mluvčí kyrgyzské vlády v reakci uvedl, že Kyrgyzaltyn, jenž je ve vlastnictví státu a také je největším akcionářem společnosti Centerra, popírá obvinění v londýnské žalobě společnosti StoneX Group. Mluvčí řekl, že rafinerie má v úmyslu proti rozhodnutí bojovat a být znovu zařazena na seznam. I když rafinerie nezíská v Londýně schválení, bude moci prodávat zlato na trzích včetně Číny, Indie a Blízkého východu, citoval mluvčího server Sharecast.com.

PSALI JSME: Jak fungují bullionové banky?

(luk)

Další z kategorie Zlato