Zlato (oz) / USD
2 522,50
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý bunkr ve Fort Knoxu ukrývá i tuny morfia

Zlatý trezor v americké pevnosti Fort Knox je jedním z nejbezpečnějších a nejtajnějších míst v USA. Protože se dovnitř dostalo jen málo lidí, tamní depozitář zlata je předmětem fascinace a četných spekulací. Co tedy v bunkru údajně plném drahých kovů v Kentucky skutečně je?

Zlatý trezor v americké pevnosti Fort Knox je jedním z nejbezpečnějších a nejtajnějších míst v USA. Ilustrační foto: iStock
Fort Knox is located on the western bank of the Penobscot River in the town of Prospect, Maine.

Jisté snad je, že Fort Knox v současnosti ukrývá 4581,5 tuny zlata z celkových 8133,5 tuny amerického zlatého pokladu. Zlato má „účetní hodnotu“ 6,22 miliardy dolarů. Ta je však založena na pevné ceně, kterou úředníci stanovili v roce 1973. Na základě současné tržní hodnoty zlata mají rezervy ve Fort Knox hodnotu mnohem působivějších 273,7 miliardy dolarů.

Velká část zlata v trezoru je ve formě 12kilových cihel, zbytek ve zlatých mincích. Kdysi bylo cílem tímto zlatem krýt americkou měnu – ale zlatý standard dolaru byl v roce 1971 zrušen. A tak se mnozí ptají: Je tam pořád to zlato? A proč by měly USA tolik lpět na zásobách zlata?

„Jen pro případ, že bychom to potřebovali,“ je vysvětlení, které údajně poskytl jeden z bývalých guvernérů americké centrální banky. Konspirační teoretici trvají na tom, že vláda tajně zlato prodala a že zlaté cihly jsou ve skutečnosti z wolframu natřené tak, aby vypadaly jako drahý kov.

PSALI JSME: Finanční zločin roku 1971: Konec brettonwoodského systému

Pro lidi zvenčí neexistuje způsob, jak s naprostou jistotou říci, jestli jsou to opravdu drahé kovy. V průběhu předchozích let se uskutečnilo jen málo auditů, které by testovaly pravost zlata nebo velikost zásob. Naposledy v roce 2017 vedl tehdejší ministr financí USA Steve Mnuchin delegaci cizinců, aby mohli nahlédnout do zlatých rezerv uvnitř Fort Knoxu.

Předtím Fort Knox otevřel svůj trezor civilistům před více než 40 lety v roce 1974. Na zlato se tehdy podívali kongresmani a někteří novináři. Z amerických prezidentů viděl zlatý poklad jen Franklin Roosevelt, který zadal stavbu Fort Knoxu v polovině 30. let minulého století údajně proto, že se ministerstvo financí obávalo, že zlaté rezervy nejsou v bezpečí před nepřátelskou invazí.

Později se Roosevelt stal jediným americkým prezidentem, který kdy vstoupil do titánských zdí zlatého trezoru. Inspekci provedl v roce 1943, asi sedm let poté, co byla dokončena stavba. Fort Knox obsahuje 3200 kubických metrů betonu, 453 krychlových metrů žuly, 750 tun vyztužené oceli a 670 tun konstrukční oceli. Náklady na stavbu ve 30. letech byly pouhých 560 000 dolarů.

PSALI JSME: V rezervách USA je i 4,6 milionu zlatých mincí

Střecha je prý odolná vůči bombám a hlavní dveře trezoru váží 20 tun a jsou půl metru silné. Jsou odolné vůči ohni, vrtačkám i výbušninám. „Ministerstvo financí říká, že nikdo nezná celou kombinaci k otevření gigantického sejfu. Problémem by však pro případné lupiče bylo dostat se do budovy,“ napsal web Yahoo Finance.

Fort Knox je střežen příslušníky americké mincovní policie, jedním z nejstarších federálních orgánů založeným v roce 1792. Důstojníci absolvují 12 týdnů základního výcviku, po kterém následuje pět týdnů výcviku v terénu.

Učí se dlouhému seznamu náročných dovedností od manipulace se zbraněmi po čištění místnosti. Pokud se to nezdá dostatečně odstrašující, Fort Knox leží uprostřed vojenského areálu o rozloze 441 kilometrů čtverečních, který je i cvičištěm pro vojenské jednotky z celé země.

PSALI JSME: Rusové zpochybňují kvalitu amerického zlata

Příležitostně se v trezoru ve Fort Knox kromě zlata nacházely i další vzácné předměty. V roce 1939 to byla jedna z originálních kopií Magna Charty – středověké anglické charty stanovující základní lidská práva.

Původně byla do USA přivezena kvůli světové výstavě v New Yorku, ale když vypukla druhá světová válka, byl choulostivý dokument převezen k úschově do Fort Knoxu. Magna Charta tam zůstala až do roku 1947, než se vrátila do Anglie.

Druhá světová válka proměnila Fort Knox na hotel pro další cenné artefakty z obou stran Atlantiku. Originály Deklarace nezávislosti, Listiny práv a Ústavy USA tam byly přesunuty z obav, že bude napadeno hlavní město USA. V roce 1944 byly pergameny vráceny do Washingtonu.

PSALI JSME: Texas otevře depozitář budoucnosti

Legenda praví, že uherský král Koloman, který vládl v letech 1095 až 1116, prohlásil, že skutečným vládcem říše je Svatoštěpánská koruna, nikoli král. Během druhé světové války byla koruna odvezena z Maďarska kvůli ochraně před nacisty a Sověty. Zůstala tam až do roku 1978, kdy jej vrátila Maďarsku delegace vedená tehdejším americkým ministrem zahraničí Cyrusem Vancem.

Co dalšího ukrývá Fort Knox kromě zlata a historických artefaktů? Kupodivu je to i hromada drog, přesněji řečeno Morfin Sulfátu. Během studené války si americká armáda chtěla být jistá, že má dostatečnou zásobu léků na utišení bolesti pro případ, že by zahraniční zdroje drogy byly odříznuty.

V roce 1955 tedy Fort Knox otevřel své dveře i tunám tohoto opiátu. Dodnes jsou uloženy ve Fort Knoxu spolu se zlatem. Tedy pokud tam to zlato opravdu je.

PSALI JSME: Rumunsko chce, aby mu Rusko vrátilo zlato z první světové války

(rek)

Další z kategorie Zlato