Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Texas otevře depozitář budoucnosti

Texas v květnu otevře vlastní depozitář drahých kovů. Státní depozitáře jsou obvykle výsadou vlád. Některé z nich stále ochraňují státní zlaté rezervy, jako pozůstatky dnů zlatého standardu. Tyto depozitáře, a rezervy v nich uložené, jsou pro veřejnost tabu; národní zlato ve vlastnictví státu je téměř vždy uloženo v hlubokých podzemních sejfech, které neumožňují výběry ani vklady. Americká pevnost Fort Knox je toho nejznámějším příkladem.

Americká ústava umožňuje, aby se zlato a stříbro mohlo používat při vypořádání dluhů. Foto: iStock

Texas Bullion Depository bude prvním depozitářem jednotlivého členského státu USA a texaská reprezentace bude pravděpodobně první místní vládou na světě, která bude depozitář vzácných kovů mít. Na rozdíl od slavného Fort Knoxu mají mít klienti nového zařízení v Texasu možnost do něj ukládat a vybírat si své zlato podle libosti.

„Tato úschovna zlata a stříbra začne převážně jako služba obyvatelstvu a určitě ho dobře přijmou Texasané, kteří chtějí mít své fyzické zlato uloženo v rámci svých státních hranic místo toho, aby je spravovali někteří žraloci z Wall Streetu,“ uvedl na serveru Newsmax bývalý ředitel americké státní mincovny Ed Moy.

Zlato a stříbro jako druh platidla

Na rozdíl od Fort Knoxu má nové zařízení představovat budoucnost nejmodernějších způsobů zabezpečení. Samozřejmě, že i bezpečnost Fort Knoxu byla během desetiletí zdokonalována a je stále jedním z nejuzavřenějších zařízení tohoto druhu na světě. Texas Bullion Depository však hodlá využít všechny bezpečnostní prvky, kterými byla během 82 let Fort Knox zdokonalována. A nejen to.

Článek 1 § 10 americké ústavy umožňuje, aby se zlato a stříbro mohlo používat při vypořádání dluhů. I když jednotlivé americké státy nesmějí mít vlastní měnu, mohou svým občanům umožnit používat zlato nebo stříbro k uhrazení jakýchkoli závazků. Sedm států (Aljaška, Kalifornie, Georgia, Havaj, Montana, New Hampshire) již přijalo právní předpisy, které v takových případech umožňují uznávat zlato a stříbro za zákonné platidlo. Praktická otázka však spočívá v tom, že zlaté a stříbrné mince není snadné rozdělit na jednotlivé platby.

To pro depozitář v Texasu neplatí. Například při ukládání zlata a stříbra může Texas vydat speciální „kreditní kartu“, kterou může připsat zlato či stříbro na vrub klienta. V kombinaci s využitím technologie Blockchain bude možné započítávat i zlomkové vlastnictví každé mince z drahých kovů. „V tom bude Texas mezi ostatními státy unie ojedinělý. Ale zítra může posloužit jako vzor pro další následovníky,“ dodává Ed Moy.

(rek)