Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V rezervách USA je i 4,6 milionu zlatých mincí

Pevnost Fort Knox je hlavním skladištěm amerického zlatého pokladu. To je všeobecně známo. Až dosud ale veřejnost netušila, že depot Americké mincovny (U.S. Mint) na vojenské základně West Point v New Yorku uchovává další zlatý poklad.

V útrobách sklepení se nacházejí vzácné britské sovereigny, zlaté francouzské franky, německé marky a mnoho dalších mincí. Foto: iStock

Podle dokumentů, které se podařilo získat prostřednictvím zákona o svobodě informací, vyšlo najevo, že Spojené státy vlastní 4 686 358 zahraničních zlatých mincí, které leží jen několik hodin jízdy od Manhattanu podél břehu řeky Hudson.

V útrobách tamního sklepení se nacházejí vzácné britské sovereigny, zlaté francouzské franky, německé marky a mnoho dalších mincí (mnohé již vyřazené z oběhu). „Původně měla být většina z nich přetavena do zlatých cihel, ale vláda se místo toho rozhodla uložit je do pytlů,“ informuje zpravodajský web Motherboard.

Z dokumentů lze vyčíst skryté příběhy o tom, jak mincovna některá platidla získala. „Například v roce 1944 měla být zásilka zlatých mincí převezena americkou námořní lodí z Jižní Afriky polské bance. Místo toho se zdá, že americká vláda si je ponechala a bance doručila 351 zlatých cihel ve stejné hodnotě. Ministerstvo financí (Special Gold Custody Account) je pak nechalo dopravit do New Yorku,“ popisuje Motherboard.

Čtyři tisíce pytlů zlata

Jiné byly zakoupeny už ve čtyřicátých letech v zemích, jako jsou Argentina nebo Řecko, ale teprve v roce 1982 bylo převezeno 4141 pytlů do West Point Bullion Depository. Podle serveru CoinNews.net bylo v osmdesátých letech ve West Pointu druhé největší skladiště zlata co do objemu jen těsně za Fort Knoxem.

Hlavním důvodem otevření newyorského depozitáře v roce 1938 mělo být skladování stříbra pro výrobu drobných mincí až po čtvrťáky, ale také pro platinové mince American Eagle. V roce 1988 se neoficiální statut mincovny stal oficiálním. To sebou přineslo i změnu názvu z West Point Bullion Depository na současný West Point Mint. Hlavní provoz ražení amerických mincí je však ve Filadelfii.

(rek)

Další z kategorie Zlato