Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Policie vypátrala pachatele loupeže zlata na letišti v Torontu

Devět lidí bylo zatčeno a obviněno z loňské loupeže zlata a hotovosti v hodnotě téměř 24 milionů dolarů z nákladového terminálu torontského letiště. Šokující loupež zlatých cihel o váze 400 kilogramů spolu s dvěma miliony dolarů v hotovosti se stala přesně před rokem a policie dlouho nemohla pachatele dopadnout. Akce provedená v Torontu byla šestou největší loupeží zlata v historii.

Podle bezpečnostní agentury Brink’s, která loni přepravovala cenný náklad, jenž byl ukraden, laxní zabezpečení a nedbalost Air Canada umožnily vyzvednutí nákladu neoprávněnou osobou. Ilustrační foto: iStock

Došlo k ní pouhých 42 minut poté, co z letadla Air Canada přiletěvšího ze Švýcarska byl vyložen a převezen kontejner se zlatem a penězi do zabezpečeného skladiště na okraji torontského letiště Pearson. Podle bezpečnostní agentury Brink’s, která cenný náklad přepravovala, laxní zabezpečení a nedbalost Air Canada umožnily vyzvednutí nákladu neoprávněnou osobou.

Letecká společnost zase tvrdí, že Brink’s přepravovala náklad, aniž by uvedla jeho hodnotu, bez pojištění a bez příplatku na dodatečné zabezpečení. Obě firmy na sebe podaly žalobu, aby se vyhnuly případné náhradě škody, ale žádné z obvinění se u soudu neprokázalo.

Byl to však skutečný nákladní list Air Canada, na který bylo zlato vydáno, ale týkal se zásilky mořských plodů, která byla vyzvednuta den předtím. Padělek byl vytištěn v terminálu Air Canada. „Podezřelý ho předal obsluze skladu Air Canada a krátce nato přijel vysokozdvižný vozík s kontejnerem zlata a cizí měny a naložil ho do náklaďáku,“ popisuje deník National Post.

PSALI JSME: Spor Air Canada s Brink’s o úhradu škody za uloupené zlato

Když téhož večera dorazili pracovníci bezpečnostní agentury, že si vyzvednou cenný kontejner, zaměstnanci Air Canada ho nemohli najít a zahájili interní vyšetřování. Teprve poté byla vyrozuměna policie.

Kanadskou policii přivedlo na stopu úplně jiné vyšetřování vedené v USA. Začalo 2. září 2023, kdy byl zastaven řidič Nissanu Sentra kvůli porušení dopravních předpisů. Při prohlídce vozidla bylo nalezeno 65 zbraní údajně propašovaných do Kanady. „Souvislost loupeže zlata a pašování zbraní je nejasná, ale zdroje říkají, že zbraně byly v podobném kontejneru jako uloupené zlato,“ spekuluje deník.

Kanadská policie uvedla, že to bylo společné vyšetřování s americkým Úřadem pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF), jež vedlo k zatýkání a také zmařilo pokus o dovoz střelných zbraní do Kanady. National Post píše, že pět obviněných zatčených v Kanadě již bylo propuštěno z vazby a čekají na soudní proces kvůli neoznámení trestného činu a spolupráce na loupeži.

PSALI JSME: Loupež zlata v Torontu

V Kanadě jsou hledáni ještě čtyři muži, ačkoli jeden, údajný řidič náklaďáku, který odvážel zlato z letiště, je ve vazbě ve Spojených státech. Pátrá se i po skladníkovi, který byl v době krádeže zaměstnancem Air Canada, ale po loupeži zmizel. Manažer Air Canada, který asistoval policejním vyšetřovatelům při prohlídce místa činu, je nyní rovněž v pátrání.

Všechno zlato bylo pravděpodobně přetaveno a dostalo se na místní nebo mezinárodní trhy. Malá část toho, o čem policie říká, že je zlato z loupeže, byla získána zpět. Bylo vykováno do šesti hrubě vyrobených zlatých náramků, které napodobovaly vzhled laciných náramků. Mají hodnotu asi 90 tisíc dolarů.

Policie také zabavila tavicí nádoby a kovové formy, o kterých se předpokládá, že byly použity k přetavení zlata. Podle kanadského deníku policie zabavila i 430 tisíc kanadských dolarů, o kterých předpokládá, že jde o část zisku z prodeje zlata. Bílé pětitunové nákladní auto, údajně použité při loupeži, bylo také zajištěno.

PSALI JSME: Brink’s: Žalostná bezpečnost Air Canada umožnila loupež 2 milionů dolarů a 400 kg zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato