Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maďarská centrální banka snížila základní úrok o půl procentního bodu

Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,75 procenta. Informovala o tom v tiskové zprávě. Banka tak tempo snižování úroků opět zpomalila kvůli obavám z obnoveného vzestupu inflace, za kterými stojí zejména slabost domácí měny, napsala agentura Reuters.

procento
Centrální banka snížila úroky již posedmé za sebou. V březnu základní sazbu zredukovala o 0,75 procentního bodu a v únoru o rovný jeden procentní bod. Foto: iStock

Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v březnu zpomalil na 3,6 procenta z 3,7 procenta v předchozím měsíci. Inflace v Maďarsku nepřetržitě klesá od loňského ledna, kdy se vyšplhala na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Ekonomové nicméně předpokládají, že se vrátí k růstu a do konce letošního roku vystoupí na 5,4 procenta, napsala agentura Reuters.

V České republice se spotřebitelské ceny v březnu meziročně zvýšily o dvě procenta, inflace tak zůstala na únorové úrovni. Bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý měsíc snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Uvolňování měnové politiky zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky