Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Polská centrální banka má za loňský rok rekordní ztrátu 20,8 miliardy zlotých

Ztráta polské centrální banky se vloni zvýšila na rekordních 20,8 miliardy zlotých (zhruba 122 miliard Kč) z 16,9 miliardy zlotých v předchozím roce. S odvoláním na finanční zprávu banky o tom dnes informují polská média.

zlotý
Ztráta polské centrální banky se vloni zvýšila na rekordních 20,8 miliardy zlotých (zhruba 122 miliard Kč) z 16,9 miliardy zlotých v předchozím roce. Foto: iStock

Na finanční výsledky centrální banky má značný dopad vývoj kurzu domácí měny, který ovlivňuje hodnotu jejích devizových rezerv, upozornila agentura Reuters. Polský zlotý posílil po říjnových parlamentních volbách, ve kterých získaly většinu strany podporující současnou politiku Evropské unie. To snížilo hodnotu devizových rezerv banky v domácí měně.

Nová vládní koalice se teď snaží dostat guvernéra centrální banky Adama Glapińského před státní tribunál, který se zabývá prohřešky nejvyšších státních úředníků vůči ústavě. Důvodem jsou mimo jiné výsledky banky, píše Reuters.

Nová vláda tvrdí, že Glapiński porušil nezávislost centrální banky, protože uzpůsoboval měnovou politiku potřebám vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v říjnových volbách přišla o většinu v parlamentu. Guvernér čelí mimo jiné obvinění, že poskytoval ministerstvu financí zavádějící informace o výsledcích banky.

Glapiński loni v srpnu ministerstvu sdělil, že centrální banka by za rok 2023 mohla vykázat zisk šest miliard zlotých. Guvernér uvedl, že za rozdílem mezi jeho srpnovým odhadem a skutečným výsledkem stojí posílení zlotého po říjnových volbách.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky