Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato nebo život

Zpráva se dostává na povrch až nyní. Informace, že nejméně 31 zlatokopů zemřelo při výbuchu plynu v uzavřeném zlatém dole v Jižní Africe, dostává jasnější obrysy poté, co lidé začali nahlašovat pohřešované příbuzné. Předpokládá se, že všichni kutači pocházejí ze sousedního Lesotha.

Kopání ve starých oblastech těžby zlata, kde zlatokopové pronikají do uzavřených a často nebezpečných šachet je v Jihoafrické republice ilegální, ale rozšířené. Ilustrační foto: iStock

Mluvčí lesothského premiéra Sam Matekane uvedl, že příbuzní některých zlatokopů nyní nahlásili jejich pohřešování, což přimělo lesothské ministerstvo zahraničí, aby kontaktovalo jihoafrické úřady. Předpokládá se, že horníci zemřeli 18. května.

Pátrání po pohřešovaných však bylo odloženo, protože hladina metanu ve ventilační šachtě, kde se předpokládá, že horníci zemřeli, je stále nebezpečně vysoká.

Důl ve městě Welkom původně provozovala největší jihoafrická společnost těžící zlato Harmony Gold, ale v 90. letech ho uzavřela. Šéfem Harmony Gold je miliardářský těžařský magnát Patrice Motsepe, jeden z nejbohatších mužů Jižní Afriky a švagr jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy.

Kopání ve starých oblastech těžby zlata, kde zlatokopové pronikají do uzavřených a často nebezpečných šachet je v Jihoafrické republice ilegální, ale rozšířené. Smrtelné incidenty jsou běžné a někdy ani nejsou hlášeny, protože přeživší se bojí vyšetřování. Ilegální těžaři většinou přicházejí ze sousedních zemí Jižní Afriky.

PSALI JSME: Jihoafrická republika: Zachránění nelegální horníci se rozprchli ve strachu před postihem

Podle webu Republicworld byla tři těla vynesena na povrch jinými nelegálními těžaři, ale v dole Welkom se jich pravděpodobně nacházejí ještě desítky. „V současné době je příliš riskantní vyslat pátrací tým,“ uvedlo ministerstvo pro minerální a energetické zdroje. „Zvažujeme však jiné možnosti, jak situaci řešit.“

Bohatá zlatá pánev Jižní Afriky se táhne přibližně 250 kilometrů od Johannesburgu po Welkom. Je posetá opuštěnými důlními šachtami, které už nejsou komerčně životaschopné, ale poskytují nelegálním těžařům příležitost zbohatnout, ačkoli rizika jsou zjevně vysoká.

Například v listopadu jihoafrická policie objevila těla 21 ilegálních kopáčů v aktivním dole u Krugersdorpu, městě západně od Johannesburgu. Úřady se domnívají, že těla tam byla přemístěna z nějakého nepoužívaného dolu, aby mohla být objevena.

Letos v lednu bylo v provincii Limpopo nalezeno devět mrtvých horníků, když byli uvězněni pod zemí vydatnými dešti, které způsobily, že bahno zablokovalo východ ze šachty.

PSALI JSME: Sesuv půdy v nelegálním dole v Čadu má nejméně 52 obětí

Jedna z nejhorších tragédií nelegálních těžařů se také stala ve Welkomu. V roce 2009 tam zemřelo 82 horníků, většinou ze Zimbabwe, Mosambiku a Lesotha, po vdechnutí toxického plynu po požáru v nepoužívané šachtě sousedního zlatého dolu.

Nynější událost ve Welkomu však vyvolala diplomatickou roztržku mezi Jihoafrickou republikou a Lesothem kvůli otázce nelegálních horníků přicházejících přes blízkou hranici.

„Tento incident, víc než kterýkoli jiný, potvrdil, že jde o ekonomickou sabotáž,“ řekl jihoafrický ministr pro nerostné zdroje a energetiku Gwede Mantashe v televizi Newzroom Afrika a obvinil Lesotho, že se nebere problém ilegálů vážně. Mluvčí lesothského premiéra opáčil, že obvinění jsou „chybná a nemístná“.

PSALI JSME: V nelegálním dole na zlato v Indonésii zemřeli tři lidé

(rek)

Další z kategorie Zlato