Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Sesuv půdy v nelegálním dole v Čadu má nejméně 52 obětí

Při úterním sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato v provincii Tibesti na severu Čadu zemřelo nejméně 52 lidí. Dalších 37 lidí utrpělo zranění, 21 z nich vážná. Agentuře AFP to sdělily zdroje z čadské vlády, podle nichž by se mohl počet mrtvých ještě zvýšit.

Nelegální důl se nachází poblíž libyjských hranic v regionu s hojností přírodního bohatství. Foto: iStock

Oficiální údaje o počtu mrtvých nebyly několik dní k dispozici kvůli složitosti záchranných prací způsobené odlehlostí regionu a tím, že některé lokality v oblasti v podstatě kontrolují ozbrojené skupiny.

Důl se nachází poblíž libyjských hranic v regionu s hojností přírodního bohatství. O kontrolu zdrojů tu spolu soupeří řada gangů. Oblast je posetá mnoha otevřenými kaskádovitými doly s nestabilní strukturou, ve kterých v nebezpečných podmínkách nelegálně pracují stovky horníků.

Čadský prezident Idriss Deby Itno vyhlásil v polovině letošního srpna kvůli násilnostem mezi ozbrojenci v provincii Tibesti a dalších dvou oblastech výjimečný stav. Region ohrožují i povstalecké skupiny z Libye, které v této pouštní řídce osídlené krajině volně přechází spoře hlídanou hranici mezi oběma zeměmi.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato