Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V nelegálním dole na zlato v Indonésii zemřeli tři lidé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom dnes informovala agentura AP.

Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Foto: iStock

Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží. Záchranářům se podařilo z trosek vyprostit 15 živých a těla tří mrtvých žen. Pět lidí je stále pohřešováno. Kromě dobrovolníků je hledají i policisté a vojáci.

Důl je na odlehlém místě, což komplikuje záchranu, a půda v okolí je nestabilní a hrozí nové sesuvy.

Podle AP je nelegální těžba v Indonésii často zdrojem chabých příjmů místních lidí. Práce v nich ale znamená velké riziko zranění i úmrtí. Těžbu ohrožují sesuvy půdy, zaplavení i propad chodeb. Při těžbě zlata lidé navíc bez větší ochrany používají měď a jedovatý kyanid.

Z Indonésie pochází tří procenta světové těžby zlata. Nejvíce se ho těží v dole Grasberg v Papui, kde je zaměstnáno 20 000 lidí, a podle odhadů jsou tam zásoby zlata v hodnotě 40 miliard dolarů (855 miliard korun). Nelegálních dolů ale nepřestává přibývat v Asii i v Africe. Podle jedné studie v nich v roce 2014 pracovalo 30 milionů lidí, nyní je jich asi 40 milionů.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato