Americké akcie jdou stále výš, index největších amerických firem S&P 500 a čistě průmyslový index Dow Jones v pátek vystoupal nová historická maxima.
Silné výsledky kteréhokoli z „Magnificent Seven“, sedmičky technologických gigantů, kteří na akciovém trhu dominují, pravděpodobně způsobí další růst amerických indexů. Samotný Microsoft má v indexu váhu 7,29 procenta, zdůrazňuje portál DailyFX.
Analytici banky ANZ se domnívají, že zvýšená geopolitická rizika by měla přinést investice do zlata, ale protichůdně působí slábnoucí očekávání brzkého snížení úrokových sazeb v USA. Oživení amerického dolaru tak pravděpodobně růst ceny zlata přibrzdí. I přesto dle jejich názoru poptávka po fyzickém zlatě stále vypadá zdravě.
„Nákupy zlata centrálními bankami jsou stále veliké a v roce 2023 pravděpodobně dosáhnou 1 050 tun,“ cituje ze zprávy ANZ server FXStreet.
PSALI JSME: Centrální banky v listopadu nakoupily 44 tuny zlata
Jde vůbec o první odhad nákupů zlata centrálními bankami. O rok dříve to bylo 1 136 tun, ale všechny nákupy nad tisíc tun mají na trh se zlatem zásadní dopad, protože jde o třetinu veškeré roční těžby zlata.
Podle Jewellery Magazine vypuklo doslova šílenství v oblasti zlatých šperků. Silné prodeje pokračují především v Asii. V Hongkongu a Macau se maloobchodní tržby v meziročním srovnání zlepšily o 97 procent, v pevninské Číně se zvýšily o 37 procent.
„Prodej zlatých šperků se v obchodech v Hongkongu a Macau zvýšil o 88 procent, zatímco například diamantových jen o 25 procent. V Číně celkem se prodej zlatých klenotů zvýšil o 23 procent,“ konstatuje čínský zlatnický magazín.
Asijskou poptávku dokumentuje další zveřejněný údaj na indickém webu Decca Chronicle: „Proti 715 tunám v roce 2022 vzrostl dovoz zlata do Indie v roce 2023 na 800 tun.“
PSALI JSME: Nikdo v roce 2024 neočekává pokles ceny zlata
(rek)